За първи път книгата на францисканския монах Блазиус Клайнер, посветена на българската история, излиза в България през 1977 г. Ръкописът на монаха дълго време тъне в забрава, в архива на францисканците, в Будапеща.
Той е открит и преведен на български от Карол Телбизов, под редакцията на акад. Иван Дуйчев.
Счита се,че монахът е потомък на сакси (немскоезичното население на Трансилвания) и се е подвизавал в манастира в град Алвинц (днес Винцул де Жос, Румъния).
Неговото произведение"История на България" обхваща периода от началото на българската държавност до превземането на Константинопол от османците през 1453 г.
В разказа си авторът се уповава на широк набор от извори, достъпни по негово време, които разглежда критично и задълбочено.
Малцина знаят,че съчинението, описващо миналото ни, е съставено година преди появата на "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, позната на всеки българин.
От няколко години екип под ръководството на археолога проф. Васил Николов проучва праисторическите солници при Провадия. Именно там е открито най-ранното известно досега производство на сол в Европа – от втората половина на шестото хилядолетие преди Христа...
Вяра, надежда и любов са трите основни християнски добродетели, на които се учат децата в Младежкия православен център „Чисти сърца” в Смолян. „Целта е да бъдат удовлетворени духовните потребности в Родопите, както и деца на различна възраст да творят..
„Лъкатушни улици, неправилни и невъзможни павета, живописни къщи с издадени балкони и покриви, които почти се докосват над тесните улички... Тук-там някоя европейска сграда контрастира с местните къщи и дюкяни.” Така описва първите си впечатления от София..