Различните исторически периоди от развитието на страната ни поставят ред изпитания пред излъчванията за чужбина на Българското национално радио, известни под името „Радио България“.
В своя първообраз, Радио България се появява на 16 февруари 1936 година – само 13 месеца след като радиоразпръскването у нас става държавна собственост, а българското радио, тогава – Радио София, официално стартира своята дейност. Денят бил неделен и с помощта на късите вълни цялата утринна програма прозвучала за първи път в Европа, Северна Африка и Северна Америка. Чуждоезиковите емисии са въведени първо на есперанто, а след 1 май 1937 г. – системно, пет пъти седмично, на френски, немски, английски и на италиански език.
Търсейки най-адекватния си за времето облик, Радио България продължава и днес да следва своята мисия – всекидневно да предоставя надеждна и прецизно поднесена информация от и за България на десет езика, съдействайки за формирането на имиджа на страната ни по света и подпомагайки с информация българските общности зад граница и нашите сънародници, които са с майчин език, различен от българския.
Как от емисии на къси вълни многоезичната ни програма преминава в дигиталното пространство разказва публикацията „Радио България – на 84 години“, от колекцията ни с материали по темата.
2605 са новите случаи на коронавирус през изминалото денонощие. Това са 16% от направените 16 285 теста, съобщи Единният информационен портал. 247 025 са активните случаи. Хоспитализирани са 5399 пациенти , като 580 от тях са в интензивни отделения...
Новите случаи на коронавирус в България за изминалото денонощие са 4737. Това са 22,3% от направените 21 251 тестове. 259 629 са активните случаи, показва справка в Единния информационен портал. В болница с Covid-19 са 6212 души - близо 70 повече от..
Днес Българското национално радио чества 87-та си годишнина. По традиция в Деня на радиото – 25 януари, ще станат ясни и носителите на наградата „Сирак Скитник“. Годишното отличие на БНР е учредено през 2001 година и се присъжда за принос в..