Историята на „Славия“ е изпълнена с емоции, победи и поражения

Най-старият и обичан футболен клуб в България навърши 108 години

Софийският футболен отбор „Славия“ – 1914 г.
Снимка: slavia-bg.com

Софийският футболен отбор „Славия“ е 7-кратен национален шампион и 8-кратен носител на Купата на България. Състезава се в Първа професионална футболна лига. Има собствен стадион „Славия“ с над 25 хиляди седящи места, а клубните му цветове са бяло и черно.

Интересна, изпълнена с много емоции, победи и поражения, е вековната история на клуба.
Основан е на 10 април 1913 г. от група ентусиазирани младежи.

Първите футболисти на Славия – 1913 г.
А защо избират „Славия“ за името на отбора си? Защото
за тях думата е символ на славянството, а и вече са чували за едноименния чешки отбор, и се надяват да получат от него подкрепа. На 11 август тимът изиграва първия си официален мач и печели с 1:0 срещу софийския „Футбол Клуб 13“. Следват още победи и успехи!

Така стигаме до 1926 г., когато „Славия“ става за първи път шампион на България.

Отборът на Славия – шампион по футбол през 1926 година.
До началото на Втората световна война отборът печели още 5 шампионски титли, утвърждавайки се като един от най-изявените футболни клубове в страната.

Шампионите на България от първенството през 1939 г.
В началото на 60-те на ХХ век състезателите на софийския клуб грабват Купата на България и успешно дебютират в европейските клубни турнири.