Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Останките от град Хераклея Синтика ни връщат в епохата на античността

Снимка: Archaeologia Bulgarica

Всяка година на 9 октомври отбелязваме Деня на античната култура. Става дума за безспорното влияние на Древна Гърция и Рим, които от 1000 г. пр. Хр. до VI-VII век сл. Хр. са определяли цялостното развитие на Стария континент, в т.ч. и на земите на днешна България. Територията на страната ни е буквално осеяна с ярки свидетелства от тази епоха. 

Сред тях се откроява античният град Хераклея Синтика, разположен в Югозападна България, близо до град Петрич. В древността той е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти, за което споменават Омир и Херодот. Археологическите разкопки на Хераклея Синтика започват през 2007 г. под ръководството на доц. Людмил Вагалински. В наши дни обектът е нестихващ извор на информация, свързана с културата и бита на предците ни, като до момента  учените са разкрили значителна част от търговска улица в покрайнините на града.

През това лято археолозите извадиха на бял свят множество ценни артефакти. Сред тях са изображение на Александър Велики, релефно изображение на музикант, масивна мраморна скулптура на бик, статуя, свързана с култа към Митра и надпис от I век, в чест на император Тиберий. Но най-интересната находка е изящно изработената статуя на млада жена в цял ръст без глава. Археолозите предполагат, че става дума за статуя на древногръцката богиня на победата Нике, защото е открита на мястото на Акропола, където се е помещавало светилището на някогашния град. 

Още за уникалния образец на антична култура по нашите земи ще научите от материала „Античният град Хераклея Синтика разкрива своите тайни“ от колекцията на Радио България. 

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

170 години отбелязва най-старият ни СПА курорт Вършец

За рождена дата на курорта Вършец се смята 1850 година, когато вършечанинът Димитър Лучков е излекуван с помощта на минералната вода.  В началото на XX век, първата баня, построена през 1910 г., се оказва тясна за прииждащите болни. Затова през 1930..

публикувано на 08.08.20 в 16:25

Банско предлага свеж планински полъх и разходка в историята

Планината с разноликите си страни във всеки сезон отдавна е превърнала Банско в популярен курорт. Докато е отрупана със сняг, на пистите й се състезават елитни спортисти, а любителите на ските се спускат по отлично поддържаните терени. А щом..

публикувано на 08.08.20 в 05:10

117 години от Илинденско-Преображенското въстание

С различни инициативи България ще почете подвига и саможертвата на героите от Илинденско-Преображенската епопея. Традиционният събор в местността "Попови ливади" край Гоце Делчев  през тази година няма да се състои, поради усложнената епидемична..

публикувано на 02.08.20 в 05:05