Всяка година на 9 октомври отбелязваме Деня на античната култура. Става дума за безспорното влияние на Древна Гърция и Рим, които от 1000 г. пр. Хр. до VI-VII век сл. Хр. са определяли цялостното развитие на Стария континент, в т.ч. и на земите на днешна България. Територията на страната ни е буквално осеяна с ярки свидетелства от тази епоха.
Сред тях се откроява античният град Хераклея Синтика, разположен в Югозападна България, близо до град Петрич. В древността той е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти, за което споменават Омир и Херодот. Археологическите разкопки на Хераклея Синтика започват през 2007 г. под ръководството на доц. Людмил Вагалински. В наши дни обектът е нестихващ извор на информация, свързана с културата и бита на предците ни, като до момента учените са разкрили значителна част от търговска улица в покрайнините на града.
През това лято археолозите извадиха на бял свят множество ценни артефакти. Сред тях са изображение на Александър Велики, релефно изображение на музикант, масивна мраморна скулптура на бик, статуя, свързана с култа към Митра и надпис от I век, в чест на император Тиберий. Но най-интересната находка е изящно изработената статуя на млада жена в цял ръст без глава. Археолозите предполагат, че става дума за статуя на древногръцката богиня на победата Нике, защото е открита на мястото на Акропола, където се е помещавало светилището на някогашния град.
Още за уникалния образец на антична култура по нашите земи ще научите от материала „Античният град Хераклея Синтика разкрива своите тайни“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
„Докога така ще я караме? Докога, докога, докога… Господи, дай на България път, светлина, свобода!“ Това е откъс от „Молитва за България“ – една от песните, създадена след 10 ноември 1989 г. Звучеше по площадите, на митинги и протести през..
С името на Йосиф Цанков са свързани първите страници от историята на т. нар. „забавен жанр“ у нас, първите национални (мъжки и женски) баскетболни отбори, първите грамофонни плочи, произведени в България. Йосиф Цанков е сред основателите на..
Кокалянският манастир „Архангел Михаил“ е райско кътче в близката до столицата Плана планина. Предполага се, че светата обител е била основана по време на управлението на цар Самуил в края на Х век. Според една легенда докато ловувал в..