Българският премиер Кирил Петков се надява, че по време на визитата му на 18 януари в Северна Македония ще бъде договорено създаването на пет работни групи - по икономика, култура, инфраструктура, европейска интеграция и история. Това е споделил той в интервю за северномакедонската агенция МИА, цитиран от БГНЕС. Петков е уточнил, че критерии за работата на групите няма да бъдат сроковете, а крайните резултати. Той е заявил, че няма да отиде в Северна Македония с анекс към Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, а с градивен тон и готовност за ново начало. По думите му това ново начало „ще бъде по-динамично, по-практично, освободено от предишните декларативни ангажименти и насочено към конкретните важни въпроси, засягащи ежедневието на гражданите на двете страни”.
"Днес българският парламент взе историческо решение, което дава зелена светлина на предложението за присъединяване на Северна Македония към ЕС”, написа в Туитър премиерът Кирил Петков. В първия си коментар след гласуването той подчертава, че интеграцията на..
Със 170 гласа "за", 36 "против" и 21 "въздържали се" парламентът одобри даване на зелена светлина за начало на преговори на Северна Македония с ЕС. В документа като условия са поставени: - Ефективно изпълнение на Договора за приятелство,..
В позиция на външно министерство се заявява, че в ЕС България винаги е подкрепяла европейската принадлежност на албанския народ. "Отстоявали сме европейската перспектива на Албания и началото на преговорите за членство в ЕС и тогава, когато беше много..
" Т. нар. френско предложение съдържа голяма част от основните български изисквания, но можеше да бъде много по-успешно като цяло, включително и..
Премиерът в оставка Кирил Петков каза пред БНР, че отново ще бъде кандидат за министър-председател на своята партия "Продължаваме промяната“, при..
Външното министерство на Република Северна Македония излезе с остра позиция срещу езика на омразата в българския парламент и връчи вербална нота до..