На срещата в София, проведена по инициатива на представителите на организации и сдружения на българи в Северна Македония на 22 февруари, българският министър-председател Кирил Петков, подчерта, че правата на българските общности са приоритет за цялото българско правителство, съобщи правителствената пресслужба. Премиерът е информирал сънародниците ни за хода на преговорите между кабинетите на България и Северна Македония, в центъра на които е включването на българите в конституцията на Северна Македония. Кирил Петков е запознал гостите и с разговорите си с европейските партньори по отношение на европейската интеграция на Западните Балкани. От своя страна, гостите от РСМ са подкрепили новия подход, иницииран от българското правителство, с убеждението, че диалогът единствено би могъл да спомогне за решаването на проблемите.
По-рано през деня, президентът Румен Радев се срещна с представители на български организации и сдружения в РСМ. „Наред с всички дейности за сътрудничеството, където има много ясни календарни графици, трябва да има ясен календарен график за решаване на отворените политически проблеми“, посочи държавният глава. „Държа вписването на македонските българи в конституцията на РСМ, наравно с другите части от народи и гарантирането на техните права да бъде задължително условие за начало на преговорите. Трябва да има ясни гаранции за защита на нашето културно историческо наследство в РСМ“, заяви президентът. Той допълни, че преди да бъде отворена вратата на преговорите, трябва да се видят ясни усилия за изкореняване на езика на омразата и да бъде сложен край на насаждането ѝ. „Това не е намеса от страна на България в делата на РСМ. Това е израз на нашата загриженост и подкрепа за ефективен път на РСМ към членство в ЕС", посочи Радев. Той бе категоричен, че не подкрепя идеи за малцинства, нито сепаратистки течения. „Подкрепям стремежа да бъдете пълноценни граждани на вашата страна, да станете видими в правния мир във вашата страна", заяви президентът.Изборният ден в Рединг, Югоизточна Англия, протича спокойно. Очаква се да гласуват около 300 души. В единствената секция в града се гласува само на хартия. Вече втори вот изборната секция е на нов адрес, но не е ясно дали това ще повлияе на..
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..