Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Протестите в РСМ показват това, което България казваше на ЕС


В Скопие не стихват протестите, съпроводени със сблъсъци и ранени, срещу Френското рамково предложение за начало на преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС. Акциите се подкрепят от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ и проруската формация „Левица“. Правителството разгледа предложението на закрито заседание и го изпрати в парламента. Запитан, дали депутатите от ВМРО-ДПМНЕ ще одобрят исканията на Макрон, лидерът на формацията Християн Мицкоски заяви, че „в този състав на ВМРО-ДПМНЕ и коалицията няма такива предатели“. Според вицепремиера Артан Груби, зад размириците в Скопие стоят действията на чуждестранни агенти и дългата ръка на Русия.

Френското предложение цели да прекрати споровете между България и Северна Македония и да отвори пътя за преговори на Скопие с ЕС. В рамката е вписано, че спазване на Договора за добросъседство между България и Северна Македония от 2017 г. е част от ангажиментите по присъединяването. Скопие трябва да гарантира също вписването на българите в македонската конституция "там, където са споменати други народи и на равна основа с тези народи" и нищо в процеса на европейска интеграция на Северна Македония не може да се тълкува като признание от българска страна, че съществува "македонски език", се казва още в предложението.

Хърватия може да изпревари България и Румъния в Шенген


Хърватия отговаря на всички условия за влизане в Шенген и ще направим всичко възможно да ѝ помогнем да се присъедини следващата година, заяви чешкият премиер Петр Фиaла, след среща с хърватския си колега Андрей Пленкович. Чехия от 1 юли пое председателството на Съвета на ЕС до края на годината. СпоредФиала, кандидатурата на Хърватия има силна подкрепа в 27-членния блок за свободно пътуване, но що се касае до България и Румъния, някои членове на ЕС имали резерви, предава БГНЕС. Пленкович заяви, че страната му е получила доклад на Еврокомисията за напредъка ѝ в присъединяването към Шенген, в който „се казва, че Хърватия е направила това, което се очакваше от нея във всичките осем области“. България и Румъния са членки на ЕС от 2007 г., а Хърватия – от 2013 г.

Рекордна инфлация на годишна база за юни в Турция


Годишната инфлация в Турция е достигнала 78,62% през юни, обяви Турският статистически институт. Според в-к Karar, това е най-високото ниво на инфлация в Турция от 1998 г. Най-високо е покачването на цените в транспорта – 123,37%, и при храните и безалкохолните напитки – 93,93%. Критици обвиняват за проблемите на Турция икономическата политика на президента Реджеп Тайип Ердоган, сочи изданието. Ситуацията в Турция още повече се усложни от войната в Украйна, довела до скок на цените на газа, петрола и зърното. Данните на Турския статистически институт оспорват икономисти, които твърдят, че статистиката е обект на политически натиск. Според Групата за изследване на инфлацията, съставена от независими икономисти, реалното ниво на годишната инфлация в Турция за юни е 175,55%.

Русия е най-големият инвеститор в Черна гора


Русия е най-големият инвеститор в Черна гора за първите четири месеца на годината, с 41,6 млн. евро преки инвестиции, като 20 млн. евро от тях са инвестирани в недвижима собственост, предава БТА. На второ и трето място по инвестиции са Обединените арабски емирства и Турция. Украинци са похарчили за недвижими имоти в Черна гора 4,6 млн. евро, ръст бележат и инвестициите от Германия. От 1 февруари до 9 юни 2022 г. руски граждани са основали 1100 фирми в Черна гора, предимно от IT сектора.

По данни от централната банка на Черна гора, през същия период чуждите инвестиции в страната са общо 306,4 млн. евро, което е с 68,4 млн. повече спрямо същия период на 2021 г.

Газовата връзка Гърция-България е изключително важна за Европа


Гърция ще се превърне в център за съхранение и пренос на природен газ, който ще покрива не само националните нужди, но и тези на страните от региона, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис на пресконференция с румънския си колега Николае Чука, предаде агенция AGERPRES. Чука е на посещение в Гърция за пускането в експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България. Румънският премиер заяви, че тази газова връзка е изключително важна за "цялата газопреносна мрежа в Европа", ще свърже мрежата, която минава през Анадола и Адриатика, ще осигури доставките на газ за България и Румъния, като могат да бъдат осигурени такива и за Украйна и Молдова и други страни.

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: ЕПА/БГНЕС, Reuters, ee24.com

Още от категорията

Бъдещето на пазара на недвижими имоти в столицата обсъждат експерти

Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на недвижимите имоти в българската столица и региона. Ще бъде представен анализ на ситуацията на пaзapа,..

публикувано на 28.11.24 в 06:00

Ще преобладава слънчево време, по поречията с мъгли

През нощта  ще бъде ясно. Вятърът в повечето райони ще стихне. След полунощ по протежението на р. Дунав, на места в котловините, поречията и по Черноморието ще се образуват мъгли и ще има намалена видимост с ниска облачност. Минималните..

публикувано на 27.11.24 в 18:30

След серия от нападения търговските центрове обещаха да засилят охраната

Търговските центрове в София и страната ще увеличат броя на охранителите, там където е необходимо. Предвижда се да се сложат и допълнителни паник-бутони при желание от страна на търговците, съобщава Българската асоциация на ритейл..

публикувано на 27.11.24 в 17:00