Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Копривщица събра за пореден път ценителите на фолклора ни

5
Колорит от Събора в Копривщица
Снимка: Венета Николова

За 12-и път в три поредни дни – 5, 6 и 7 август, за Националния събор на народното творчество в Копривщица се стекоха талантливи фолклорни изпълнители от цяла България.

„Копривщица е голям празник за всички, които обичат българския фолклор – от самобитните народни изпълнители на песни и танци, носителите на традициите, до хореографи, композитори, преподаватели, учени от различни институти, българи в чужбина и чужденци“, сподели Васил Герлимов, хореограф и режисьор на тържествените концерти в програмата на събора.

Русалии

Сред тези, които ще се завърнат със златни медали от града в сърцето на Средна гора, са "Джамал" от с. Кошов, Русенско, "Русалийски игри" от Петрич, момински обичай "Кумичене" от Койнаре, обредни хора, едно от които сватбено с еротични елементи от с. Делейна, Видинско, Бистришките баби и др.

Съборът продължава да изненадва своята публика. И в това издание бяха представени обичаи, които рядко могат да бъдат видени. Такова е например "Хорото на мъртвите" – много особен обичай около Великден, който се представя за първи път на фестивална сцена.

Кумичене

В снощния концерт участваха три чуждестранни групи – Балкански оркестър от Брюксел, сборна формация с ръководител Влада Томова, обединяващ изпълнители от САЩ, Италия, Гърция, Португалия, Франция, Япония и Аржентина, и прекрасният хор „Чубрица“ от Холандия, сред членовете на който е някогашната редакторка от Английска редакция на Радио България Христина Карагеоргиева.

В днешния последен ден от програмата на форума се проведе кръгла маса на тема „XII-ти национален събор на народното творчество – Копривщица – 2022 г. Тенденции, проблеми, политики“. В нея участие взеха учени от Националния етнографски институт с музей към БАН, Музикалната академия и др.

Снимки: Албена Безовска, Венета Николова
По публикацията работи: Миглена Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Един от най-разпространените сюжети за змея в народната митология е за любовта му към хубава девойка – любов, от която тя не може да се освободи.

„Сезонът” на змейовете – поверия и песни

В българската народна култура има един много популярен „герой” – змеят. Според фолклорните вярвания змейовете се явяват и развихрят в човешкия свят през пролетта и лятото. Те предизвикват сушите, поройните дъждове, гръмотевичните бури и дори имат власт над..

публикувано на 10.05.12 в 10:45

В потайната доба на Гергьовден

Най-големият пролетен празник, с който се слага началото на лятото, за българите от всички краища е „хубав”, „зелен”, „цветен” Гергьовден - 6 май. От стари времена хората свързват по свой начин християнския светец Георги с много по-древен култ към..

публикувано на 03.05.12 в 13:33

„От село излиза, стадо си мами”

„От село излиза, стадо си мами”, припявали момите на Гергьовден, докато вадели от котлето с цветна вода поредния пръстен…. Девойката, чийто пръстен извадели, разбирала, че й е наречено да се омъжи за овчар. В народните песни обаче се среща и..

публикувано на 02.05.12 в 09:59