Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Поредно напрежение между Турция и Гърция

Турският президент Реджеп Ердоган заплаши Гърция, че може да бъде ударена всеки момент, заради милитаризирането на егейските острови. В отговор, гръцкият външен министър Никос Дендиас изпрати предупредителни писма за турските заплахи до ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел, генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и институциите на ООН. САЩ определиха заплахите на турския президент Реджеп Ердоган като "безполезни", подчертавайки, че гръцкият суверенитет върху егейските острови "не се поставя под въпрос" и призоваха да не се раздухва напрежение в НАТО, на фона на руската агресия в Украйна, пише в-к. "Кathimerini". Чехия, като ротационен председател на ЕС, също осъди като "неприемливи" изявите на Ердоган. Френският външен министър Катрин Колона, която посети Анкара и Атина също изказа подкрепа за Гърция.

Румънският президент смъмри унгарските и румънските политици националисти

Клаус Йоханис

Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че правата на всички национални малцинства в Румъния се спазват и подчерта, че повечето проблеми, свързани с междуетническо напрежение, са "изкуствено раздухвани" от някои политици. Йоханис направи изявлението в двореца Котрочени след среща с президента на Унгария Каталин Новак, която официално посети Букурещ, предаде телевизия DIGI24. Румънският президент напомни, че националните малцинства в Румъния са представени в парламента, дори и да не получат на избори достатъчния брой гласове, необходими за мандат. Йоханис, който е от немски етнически произход допълни, че в Унгария и в Румъния има политици, които се изявяват, като изострят междуетническото напрежение. Новак увери, че Унгария подкрепя присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство.

Започна криза за мляко на Балканите

Сръбското правителство замрази цената на млякото и забрани износа на млечни продукти до 30 септември заради недостига им в сръбските търговски вериги, съобщи белградският в-к "Политика". Според производителите, причината е в недостига на суровина, намаленото производство и увеличеното потребление. Дефицит на мляко се очаква и в Черна гора, защото Сърбия е най-големият доставчик в страната, пише в-к "Виести”. В Босна и Херцеговина производството е спаднало рязко през 2022 г. с 12,5 млн. тона. Средната цена на млякото в региона е 40 евроцента, а реалната му стойност е почти 1,5 евро, предупреждават производителите. В Гърция, пазарът на млечни продукти се е свил за половин година с 15%, предава БГНЕС. Според фермерите заради растящите цени на фуражите предстои недостиг на прясно месо и мляко.

Словения протестира срещу коментар на сръбския президент

Александър Вучич и Борут Пахор

Словенското външно министерство привика за обяснение сръбския посланик в Любляна Зорана Влаткович. Причината беше изявление на сръбския президент Александър Вучич при посещението на словенския президент Борут Пахор в Белград на 3 септември. Запитан, дали Сърбия ще се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия, Вучич отговори: "Как да обясня на нашите граждани, че въвеждаме санкции срещу Русия, която не е нарушила териториалната цялост на Сърбия, но не и срещу Словения, която го направи“, признавайки Косово. Любляна е подчертала пред сръбската страна, че очаква Белград да не проблематизира словенската позиция за Косово, защото тя не е насочена срещу Сърбия“. Словения е заявила също, „решителната опозиция срещу приравняване признаването на Косово с агресията на Русия срещу Украйна“, предава EURACTIV.

Тирана скъса дипломатическите отношения с Техеран

Еди Рама

Албания прекъсна дипломатическите си отношения с Иран, съобщи премиерът Еди Рама. Той обвини ислямската република, че на 15 юли е извършила мащабна кибератака срещу страната. Техеран е направил опит да "парализира обществените услуги и да хакне данни и електронни комуникации от правителствените системи", каза Рама. Албания и Иран са ожесточени врагове, защото през 2013 г., по искане на САЩ и ООН, Тирана даде убежище на своя територия на иранската опозиционна група „Муджахидини на народа” (Mujahedin-e-Khalq), предаде REUTERS. Иранските дипломати имаха 24 часа да напуснат Албания и в бързината бяха принудени в двора на дипломатическото представителство да изгорят, част от документите на мисията. Дни след кибератаката, медиите в Тирана съобщиха, че хакери са публикували лични данни на муджехедините, съхранявани в албанските държавни компютри.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: haber7.com, rs.n1info.com, rferl.org, nova24tv.eu

По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

Още от категорията

ВАС отново не си избра председател

Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..

публикувано на 28.11.24 в 11:28

Между София и Пиза тръгва директен полет

От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..

публикувано на 28.11.24 в 11:25

Бъдещето на пазара на недвижими имоти в столицата обсъждат експерти

Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на недвижимите имоти в българската столица и региона. Ще бъде представен анализ на ситуацията на пaзapа,..

публикувано на 28.11.24 в 06:00