50 години от откриването на Варненския некропол се отбелязват с тридневна международна конференция, която събра във Варна 26 учени от 6 държави. Находката, открита в периферията на град Варна и предизвикала световна сензация, включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг, намерени в гробовете. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей, а през 2021 г., след 30-годишно прекъсване, разкопките на некропола бяха подновени, предаде БНР Варна.
На форума учените обсъждат проблеми на каменно-медната епоха в Западното Черноморие и съседните райони, появата и развитието на ранната металургия, особености на погребалните практики, възникването на властовите институции и социалната структура през халколита.
Варненският халколитен некропол е открит случайно през 1972 г. при изкопни работи за поставяне на телефонен кабел в Западна промишлена зона. На дълбочина от 1,40 м. багеристът Райчо Маринов намира много златни предмети, медни и кремъчни сечива. Това става на северния бряг на Варненското езеро, на 200 м. от водата.
Снимки: БГНЕС-архивСъбранието на академиците при Българската академия на науките - БАН избра за свой чуждестранен член проф. Константинос Георгиу Нихоритис от Гърция. Нихоритис е изтъкнат старобългарист и богослов с многобройни публикации върху българската културна история..
Алфатар е много старо селище в Североизточна България. За него се споменава в историческите хроники от края на 16 в. с имената Алфатар, Ахлатар и дори Ифлатар. Част от културно-историческото му наследство се пази и до днес, а паметниците от..
53% от българите заявяват, че са религиозни. Близо една трета (29%) не се възприемат като религиозни хора, а 9% са атеисти . Други 10% нямат отговор на въпроса. Това показва изследване за религиозните нагласи на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“..