Преди осем години в Представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО е включено традиционното корейско изкуство нонгак. На тази годишнина са посветени двете представления на Корейския фолклорен ансамбъл "Йонгчон Мьонгджу Нонгак" в България на 13 декември в Младежкия театър "Николай Бинев", София и на 15 декември в АМТИИ "Асен Диамандиев", Пловдив. Инициатор на събитията е Културният център "Йонгчон" (Южна Корея), в сътрудничество с Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО и АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив.
Както поясняват организаторите, нонгак представлява музикално-танцов ритуален комплекс, възникнал сред корейските земеделци и практикуван като молитва за богата реколта, изгонване на зли духове, умилостивяване на боговете. Постепенно това фолклорно изкуство получава сценичен живот. Нонгак съчетава перкусионен ансамбъл и духови инструменти с танци, драма и акробатични изпълнения. За двата концерта към корейските артисти ще се присъединят и български изпълнители на гайда (Петьо Костадинов, Иван Георгиев), кавал (Недялко Недялков, Васил Василев), тамбура (Владимир Владимиров), гъдулка (Христо Георгиев) и др.
Представлението се състои от 12 части, входът е свободен.
Текст: Албена Безовска
Снимки: ich.unesco.org
Хиляди ученици, учители, граждани се включиха в празничните шествия за Празника на буквите в цялата страна. Тържественото шествие в София завърши пред Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Днес празникът е двоен след голямото признание за..
Българският писател Георги Господинов и преводачката Анджела Родел са носители на международната литературна награда "Букър" с романа "Времеубежище". Това е първата българска книга спечелила приза. Отличието се дава за художествени романи от цял..
Ако все още имате съмнения по въпроса, дали "мишката ще изяде книжката", т.е. дали някой ден няма да приключи интересът към книгите и мисията им да пренасят мъдростта през вековете, то отговорът на този въпрос е категорично "не". Книгите никога няма..
Изложба, посветена на 170-ата годишнина от рождението на носителя на Нобелова награда за медицина Сантяго Рамон и Кахал (1852 –1934 г.), беше открита днес..