Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Несигурната икономическа среда остава най-голямата пречка за предприемачите

Снимка: Pixabay

През настоящия месец декември общият показател на бизнес климата нараства с един пункт спрямо ноември 2022. В промишлеността и търговията на дребно също се наблюдава повишение, в строителството запазва нивото си, а в сектора на услугите се понижава, съобщи Националният статистически институт. Във всички сектори най-сериозен проблем за развитието им остава несигурната икономическа среда. 

Заради по-положителните очаквания на промишлените предприемачи, за следващите шест месеца, показателят "бизнес климат в промишлеността" се покачва с 2,5 пункта. При строителните предприемачи обаче очакванията за следващите три месеца са резервирани. 

"Бизнес климатът в търговията на дребно" се увеличава с 0,7 пункта. Положителните нагласи са свързани главно с обема на продажбите през последните три месеца, както и с очакванията за следващите три месеца. За сметка на това в сектора на услугите този показател се понижава с 1,1 пункта.


Още от категорията

БАН: Малко вероятно е да приемем еврото до 2025 г.

По-висока инфлация в сравнение със средните стойности за Европейския съюз и ниски темпове на растеж – това предвижда макроикономическата прогноза за страната ни до 2025 г. на Института за икономически изследвания на БАН. Според нея малко вероятно е да..

публикувано на 21.05.23 в 10:01

Министър Никола Стоянов: Едноцифрена инфлация още през май

Още през май инфлацията ще падне под 10%, прогнозира пред Нова тв служебният икономически министър Никола Стоянов. Той добави, че вече седми месец тя намалява и през лятото ще бъде едноцифрена.   Според министъра има всички основания хранителните..

публикувано на 19.05.23 в 10:19

Инфлацията спада, а БВП нараства, според националната статистика

Инфлацията през април се е забавила до 0,3% спрямо март и до 11,6% в сравнение със същия месец на м.г., показват данните на Националния статистически институт. От началото на годината тя е 3%, а средногодишната - 16,3%. През първото тримесечие..

публикувано на 16.05.23 в 14:27