Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският образователен и културен център във Вашингтон отбеляза 20-годишен юбилей

4
Снимка: личен архив

Центърът "Св. Климент Охридски" е създаден на 8 януари 2002 година във Вашингтон. Двадесет години по-късно училището е едно от най-големите български училища в района. 


От 2007 г. е член на Асоциацията на българските училища в чужбина, а през 2011-2012 г. училището официално е лицензирано от MOН и преименувано на Български образователен и културен център. През 2015-2016 учебна година към културния център на организацията започват и програмите по изкуства за различни възрастови групи – изобразителни, театрални и танцови изкуства. 


Днес в БОКЦ "Св. Климент Охридски" се обучават над 130 деца, като центърът си сътрудничи с множество образователни институции и културни организации от района – български център "Зора" в Ричмънд, българско училище "Дора Габе" в Балтимор; и от България – ДЕО към Софийски университет "Св. Климент Охридски", Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", основно училище "Кочо Честеменски", гр. Пловдив, Регионален исторически музей "Стою Шишков", гр. Смолян и др.

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Възпитаници на българското училище в Дортмунд пресъздават приказни герои

Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..

публикувано на 09.11.24 в 15:44
Деси Добрева и Деси Христова

Български деца в Ирландия се включват в създаването на мюзикъл по “Червената шапчица”

Певиците Деси Добрева и Деси Христова организират три интерактивни лекции работилници за българските деца в Ирландия на тема “Мюзикълите за деца и фолклорът в тях”. Заниманията ще се състоят днес и утре в българските неделни училища “Азбука”, “Райна..

публикувано на 09.11.24 в 10:38

Защо българите и гагаузите в Молдова не подкрепиха конституционния референдум за присъединяване към ЕС?

Населеният с българи район Тараклия и Гагаузката автономна област в Република Молдова гласуваха над 90% с "не" на референдума от 20 октомври 2024 г., на който молдовските граждани трябваше да решат дали одобряват конституционни промени, позволяващи..

публикувано на 09.11.24 в 10:10