Всеки, който посети Съкровищницата на Хабсбургите във Виена, ще види короната на Ищван (Стефан) Бочкай, за която някои учени намират аргументи, че тя е принадлежала на българските владетели от Второто царство.
Според изследователи, короната е изработена в Персия, тежи 1.88 кг и е висока 23,5 см. Обсипана е със скъпоценни камъни, доста примитивно шлифовани. Увенчана е с връх от зелен камък (вероятно не особено добре обработен смарагд). Перлите са подредени в радиални линии. Основата на короната също е от два реда бисери.
Отпред е инкрустиран трудноразличим кръст и според наблюденията на един унгарец, заселил се в София, короната на българския цар Иван Шишман не е изчезнала безследно. Аргументите му се подкрепят и от историци, тъй като по времето на 150-годишното частично турско робство на Унгария Ищван Бочкай владеел Княжество Трансилвания (Източна Унгария).
През 1605 г. той е възнаграден от турския султан Ахмед I с короната на цар Иван Шишман, последния владетел на второто българско царство. Тя е известна като "Бочкай корона". Всъщност, Трансилвания е бивша българска територия до основаването на унгарската държава. Предполага се, че короната на Иван Шишман е същата, която цар Калоян получава през 1204 година от римския папа. Фреска от 14-и век от манастира в село Лесново пък показва цар Стефан Душан с почти същата корона.
Вечна памет на героите от априлската епопея, които доказаха на света, че българите заслужават свободата си, написа президентът Румен Радев във Фейсбук по повод 147 години от избухването на Априлското въстание. "Преди 147 години на днешната дата..
Надпис от времето на българския владетел цар Симеон Велики (893-927 г.) бе открит в средновековната крепост "Балък дере" край село Хухла в Източните Родопи. Според изследователите това е един от най-ранните текстове на кирилица, известни до момента...
Нахлузили маската на победител, се впускаме в съревнования за надмощие или оцеляване – в зависимост от мястото, което животът ни е отредил. Ако обаче се вгледаме в старите фотоалбуми, ще видим уязвимите лица на хора, понякога в сияние, друг път..
Православният свят чества празника на Светия Дух. Отбелязва се винаги в деня след Петдесетница. За българите Свети Дух е и ден на пробуждане на..