Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Българка ще следи за съдбата на потърпевшите цивилни от войната в Украйна

Марияна Кацарова
Снимка: личен архив

Съветът на ООН по правата на човека назначи българката Марияна Кацарова да наблюдава ситуацията в Русия и в окупираните украински територии относно потърпевшите цивилни във военния конфликт. Нуждата от специален докладчик беше постановена още през септември поради засилването на руските репресии. С 28 гласа "за", 17 "въздържал се" Съветът поиска от Русия да позволи на международни организации да посещават украински деца и други цивилни, "които са били насилствено депортирани" към контролираните от Москва територии, съобщи AFP. Две държави гласуваха "против" – Китай и Еритрея. Москва е призована да "прекрати незаконното насилствено прехвърляне и депортиране на цивилни и други защитени лица от Украйна в Руската федерация, включително "децата намиращи се в институции, непридружени и разделени деца".

Марияна Кацарова е журналист, правозащитник и международен експерт по правата на човека. През 2006 г. основава в Лондон международната правозащитна организация RAW in WAR (Reach All Women in War), която ежегодно връчва наградата "Анна Политковская", на жени правозащитнички от конфликтни зони.

Кацарова е родена в София. Завършва журналистика в СУ "Св. Климент Охридски" и в Колумбийския университет в Ню Йорк. Специализира международно право в Лондонското училище по икономика, в Женевската академия за международно хуманитарно право и права на човека и лидерство в Бизнес училището на Оксфордския университет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41