Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неблагоприятните метеорологични условия намалиха добива на зърнени култури в България

Състоянието на пролетните земеделски култури – царевица и слънчоглед, в по-голямата част от страната е незадоволително, а на определени места дори тревожно, съобщи кореспондентът на БНР в Добрич Мая Щърбанова. 

Предвижданията на земеделските производители са за изключително ниски добиви, приближаващи се до критичната 2020 година. Причината за това са метеорологичните условия през последните месеци, липсата на валежи и екстремно високите температури, придружени със силен южен вятър. 

Проблем е и несигурният пазар, както и цените на земеделската продукция на борсата. 

В област Добрич засетите площи са 932 730 декара маслодаен слънчоглед и близо 950 000 декара с царевица, но загубите от пропадналата продукция са големи - само в района на Шабла са около 2000 декара.

Областните служби по земеделие буквално са затрупани със заявления за огледи от пострадали производители.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40