"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера Мария Калас се долавя и днес. Точно 101 години след рождението на Калас една българка, истинска световна звезда, се прибра у дома, за да получи лично поредното си отличие – "Музикант на годината" за 2023 година. Тя е оперната прима Соня Йончева, която този следобед получи лично от генералният директор на БНР Милен Митев статуетката, дело на Христо Илиев като победител в традиционната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" на обществената медия.
"Студиата на Радиото винаги са означавали много за мен. Когато бях малка, слушах много радио и БНР винаги е съпътствало живота ми. От предаванията ви научавах за големите изпълнители и се вдъхновявах" – сподели Соня Йончева пред присъстващите на много личната церемония в Старата къща.
Короноването й за "Музикант на годината за 2023" в 33-ото издание на анкетата, беше оповестено на официална церемония още на 31 май т.г. в Първо студио на БНР. Събитието тогава мина под патронажа на Министерство на културата. За съжаление оперната прима беше възпрепятствана да дойде лично в София за церемонията и благодари за признанието в специално видео обръщение, в което изрази признателност към слушателите за голямата чест и гласуваното доверие. Няколко месеца по-късна тя вече държи красивата статуетка в ръцете си.
"Тази награда обобщава всичко за мен - да бъда "Музикант на годината" в моята родна земя, в България. Там, където моето сърце винаги е било! За мен всяка една такава награда е един призив да продължавам напред - не само в полза на моята кариера, но и в подкрепа за бъдещите поколения" – каза звездното сопрано. Соня Йончева е категорична, че културата не само е нашето бъдеще, но е ключ към едно по-добро общество:
"За мен е повече от важно, че наградата идва точно от моята страна. Аз работя като посланик на българската култура по света, така че когато получавам потвърждение за моя труд от важни институции в България, както е в случая с Българско национално радио, наистина за мен означава много."
А "Музикант на годината" за 2023 година дойде да получи наградата си с "Дъщеря на годината", както тя нарече своето малко момиченце Софѝя. И може би за изненада на някои тя говореше на родния си български език с нея.
"О да, моите деца говорят български перфектно. Синът ми Матео даже започна да пише и да чете на български. Свързвам ги постоянно с българската култура. Те са българи в душата си, прибират се в България, чувстват се добре тук. Чувстват се разбрани."
Йончева не пропусна да благодари на своя съпруг, диригентът Доминго Хиндоян, и на майка си за огромната подкрепа, която й оказват, за да може историята да продължи. А тя продължава с концерт в София на 3 декември, в който оперната прима ще излезе на сцената в зала "България" заедно с шотландския пианист Малкълм Мартино, за да изпълни рецитала "На една звезда". В програмата са включени композиции от Верди и Пучини, двама от любимите ѝ композитори. По думите на самата Соня Йончева, това е концерт-мост от младостта към старостта в творчеството им.
Днес стана ясно още, че лятото на 2025 година ще бъде истински вълшебно за любителите на музиката. Специално пред Радио България Соня Йончева призна:
"Много съм щастлива, защото следващата година тук, в София, ще имаме три гала вечери (27-29 август) на площада пред храм паметника "Св. Александър Невски". За мен това е сърцето на София и сърцето на столицата. Да имаме 3 дни, в които да се отдадем изцяло на класическа музика с повече от 8000 човека публика всяка вечер, за мен това ще бъде наистина от голяма важност. Изключителни музиканти имаме поканени и приели поканата ни - Пласидо Доминго, Хосе Карерас, италианският тенор Виторио Григоло. Ще направим един огромен Виенски бал под звездите на София, в който се надявам повече от 3000 души да могат да танцуват с нас под ритъма на класическата музика."
А за Коледните и Новогодишни празници Соня Йончева се обърна към слушателите на Радио България с думите:
"Пожелавам на българското семейство и в частност на българските родители да свързват децата си още повече с културата, защото това е за мен ключът към добро общество."
Снимки: Ани Петрова, Роси Петкова
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден..
Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина...