Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От динен маджун до Дервишовден – кои са най-новите "Живи човешки съкровища" на България

Снимка: Атанаска Иванова, читалище "Искра 1898" - Борово

Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на България. "Тази година инициативата премина с огромен успех. При нас постъпиха 22 кандидатури и всичките бяха много интересни" - каза за Радио България Силва Хачерян – директор на Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" към Министерството на културата, което е сред инициаторите на кампанията за набиране на номинации. Тя се провежда на всеки две години и е част от пилотната програма на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища". Идеята е да се документира даден елемент от нематериалното ни културно наследство и най-вече да се насърчат неговите носители. Това са хората, които поддържат живи застрашени от изчезване народни традиции и умения. Право на номинация имат читалища, музеи и индивидуални кандидати от цялата страна.

Ето кои са новите живи човешки съкровища на България:

Традиционната сватба от село Рибново и лепенето на гелината с групов носител на номинацията - жителите на родопското село.

Лепене на гелината в село Рибново

Автентичните народни хора от село Връв, област Видин, изпълнявани от състава за автентичен фолклор "Дортикум"

Боян Минчев

Младият майстор Боян Минчев -  трето поколение шекерджия, запазил знанията и уменията за традиционното производство на сладкарски деликатеси в габровския район.

Приготвяне на традиционния кюстендилски зелник от женската група към читалището в село  Жабокрът. Този вид баница се прави с два вида плънка и три вида огъвания на корите, като се пече на подница.

„Дервишовден" представен от Дервишка група в пазарджишкото село Церово. Празникът се провежда на Сирни Заговезни, когато цялото село се събира на площада, за да наблюдава кукерските представления.

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни, представено от групата за автентичен фолклор при читалището на гр. Борово, Русенско.

Приготвяне на динен маджун по традиционна технология в силистренското село Смилец – 200-годишна технология, представена от жените от местното читалище .

Рисуване на етрополски "плескани" яйца със старинна восъчна техника –представена от Историческия музей на Етрополе.

"Новите "Живи човешки съкровища" ще бъдат публикувани на сайта на Министерството на културата, където са качени и всички кандидатури от всеки регион на страната. И всеки може да се свърже с тези хора, да отиде и да види на място какво правят, защото това е изключително любопитно, с образователен и възпитателен елемент. Те имат безценен потенциал и за местния туризъм, за българи и чужденци, които се интересуват от тези неща" – пояснява Силва Хачерян.

Силва Хачерян

Отличените получиха удостоверение за приноса си в опазването и популяризирането на националната ни културна идентичност лично от зам.-министъра на културата Калин Вельов, както и уверение, че ще бъдат подкрепени от държавата, за да продължават да усъвършенстват своите умения и да ги предават нататък, научаваме от Силва Хачерян.

"Идеята е, че тези хора в самата общност или груповите и индивидуалните носители, както използваме терминологията на конвенцията на ЮНЕСКО, опазват ежедневно тези елементи, своите традиционни знания и умения. Те правят така, че да набират непрекъснато млади хора, които да продължават да се учат при тях и от тях. Това е смисълът на тази инициатива. От страна на Министерството на културата ние подпомагаме тези носители на нематериалното ни културно наследство с различни програми, по които те могат да кандидатстват, да изготвят проекти, за да си набавят необходимото и да продължат тази традиция напред" – каза в заключение Силва Хачерян.


На 17 декември, под купола на Ларгото в София ще бъде открита изложбата "Живи човешки съкровища-България", която ще представи 44 -те елемента на нематериалното ни културно наследство, вписани в периода 2008-2024 г. , в това число и най-новите попълнения от тази година.

Снимки: Министерство на културата, Венета Николова, БТА, Историческия музей- Етрополе, Атанаска Иванова, читалище "Искра 1898" - Борово


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Три дни исторически възстановки по хълмовете на Царевец

От 7 до 9 юни Международният фестивал на историческите възстановки във Велико Търново ще събере на историческата крепост "Царевец" групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия и Сърбия...

публикувано на 07.06.24 в 08:15

Празниците на розата събраха в Розовата долина гости от страната и чужбина

Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..

публикувано на 02.06.24 в 14:31

Ученици от цялата страна поеха по стъпките на Таньо войвода и четата му

От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..

публикувано на 30.05.24 в 15:33