Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени посвещават конференция на водата като безценен природен ресурс

Снимка: climate.ec.europa.eu

Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите при Българска академия на науките (ИИКАВ-БАН ) организира конференция и тържествено събитие, посветено на водата – безценен природен ресурс, незаменим компонент на всички организми и жизнена среда, но и генератор на екстремни събития като бури, градушки и наводнения. Повод са три международни дни – на ледниците (21 март), на водата (22 март) и на метеорологията (23 март).

Река Дунав край о-в Белене

Форумът включва и официално събитие под егидата на ЮНЕСКО и Световната метеорологична организация, което ще се излъчва на живо онлайн, съобщава БТА. На 21 март в Големия салон на БАН (пл. "Народно събрание" в София), директорът на ИИКАВ-БАН проф. Екатерина Бъчварова и проф. Боян Кулов ще покажат иновативни идеи за възстановяване на влажните зони по река Дунав по европейския проект DaWetRest. За водните ресурси на България и настоящата водна криза ще говори проф. Емил Бурназки. Проф. Емил Гачев от ИИКАВ-БАН ще представи филм за изследванията си върху изчезващите малки ледници в планините на Югоизточна Европа.

Микроледник „Снежника“ на фона на връх Вихрен

Презентации ще представят и учени от Института за космически изследвания и технологии при БАН. Инж. Цветан Паров, който бе част от 33-ата българска антарктическа експедиция, ще сподели впечатления и фотографии от изследванията на антарктическите ледници. Камелия Радева ще запознае аудиторията с изследванията на влажни зони с помощта на сателити.

Събитието е свободно достъпно за всички желаещи, като за посетителите на място ще бъде организирана и викторина със занимателни въпроси от областта на водите.


"Промените на климата в последните десетилетия ни изправят пред нови проблеми, които искат спешни действия – от една страна нарастващата интензивност на екстремни явления, като наводненията, които отнемат животи и унищожават материални блага за милиарди левове, а от друга – продължителните засушливи периоди и дефицит на вода дори за питейно-битови нужди в големи части на България. А пред подобни изпитания е изправен и целият свят… В светлината на новите реалности водата трябва да бъде сред приоритетите на всяко управление, независимо от партийния цвят и политическите възгледи", напомня пред БТА глациологът проф. Емил Гачев.

Снимки: climate.ec.europa.eu, wwf.mg, личен архив на доц. Емил Гачев, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сливенската митрополия се противопостави на нестинарството

Сливенският митрополит Арсений се обяви срещу нестинарите, като им забрани да ползват икони по време на обичая. Това съобщават от Сливенската митрополия на своя сайт и в публикация във фейсбук. В своята позиция владиката казва, че в този..

публикувано на 21.05.25 в 13:47
Димитрина Горанова

Цените през летния туристически сезон ще нараснат не повече от 10%

Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти очаква забавяне в растежа на туризма в България заради неблагоприятната икономическа обстановка в много от емитиращите пазари. Към момента са трудни прогнозите за ефекта върху сектора,..

публикувано на 21.05.25 в 13:31
Бойко Борисов

Според Бойко Борисов БОТАШ застрашава добросъседството с Турция

"Не съм предоговарял нищо." Това отговори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на въпрос дали е предоговорил споразумението с турската газова компания БОТАШ при разговора с турския президент Реджеп Ердоган в края на миналата седмица, предаде БГНЕС...

публикувано на 21.05.25 в 12:14