Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени посвещават конференция на водата като безценен природен ресурс

Снимка: climate.ec.europa.eu

Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите при Българска академия на науките (ИИКАВ-БАН ) организира конференция и тържествено събитие, посветено на водата – безценен природен ресурс, незаменим компонент на всички организми и жизнена среда, но и генератор на екстремни събития като бури, градушки и наводнения. Повод са три международни дни – на ледниците (21 март), на водата (22 март) и на метеорологията (23 март).

Река Дунав край о-в Белене

Форумът включва и официално събитие под егидата на ЮНЕСКО и Световната метеорологична организация, което ще се излъчва на живо онлайн, съобщава БТА. На 21 март в Големия салон на БАН (пл. "Народно събрание" в София), директорът на ИИКАВ-БАН проф. Екатерина Бъчварова и проф. Боян Кулов ще покажат иновативни идеи за възстановяване на влажните зони по река Дунав по европейския проект DaWetRest. За водните ресурси на България и настоящата водна криза ще говори проф. Емил Бурназки. Проф. Емил Гачев от ИИКАВ-БАН ще представи филм за изследванията си върху изчезващите малки ледници в планините на Югоизточна Европа.

Микроледник „Снежника“ на фона на връх Вихрен

Презентации ще представят и учени от Института за космически изследвания и технологии при БАН. Инж. Цветан Паров, който бе част от 33-ата българска антарктическа експедиция, ще сподели впечатления и фотографии от изследванията на антарктическите ледници. Камелия Радева ще запознае аудиторията с изследванията на влажни зони с помощта на сателити.

Събитието е свободно достъпно за всички желаещи, като за посетителите на място ще бъде организирана и викторина със занимателни въпроси от областта на водите.


"Промените на климата в последните десетилетия ни изправят пред нови проблеми, които искат спешни действия – от една страна нарастващата интензивност на екстремни явления, като наводненията, които отнемат животи и унищожават материални блага за милиарди левове, а от друга – продължителните засушливи периоди и дефицит на вода дори за питейно-битови нужди в големи части на България. А пред подобни изпитания е изправен и целият свят… В светлината на новите реалности водата трябва да бъде сред приоритетите на всяко управление, независимо от партийния цвят и политическите възгледи", напомня пред БТА глациологът проф. Емил Гачев.

Снимки: climate.ec.europa.eu, wwf.mg, личен архив на доц. Емил Гачев, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Учени от 14 страни обсъждат наследството на християнските мисии през Средновековието

От 21 до 24 май - в дните, предшестващи празника на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в София ще се проведе международна научна конференция на тема "Християнските мисии през..

публикувано на 21.05.25 в 06:00

Ще се редуват слънце и облаци, ще превалява, предимно над Западна България

В сряда минималните температури ще са от 8 до 14°. В София ще е около 8°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в западните райони преди обяд е възможно да превали слабо. Ще има и слънчеви..

публикувано на 20.05.25 в 18:30

Над 60 предприятия с български капитал успешно работят в Казахстан

С подписване на двустранен протокол за активизиране на икономическото сътрудничество в редица сектори приключи Петата сесия на смесената българо-казахстанска междуправителствена комисия, която се проведе в София. Подписи под документа положиха..

публикувано на 20.05.25 в 16:51