Животът на Деница Киселер, дъщеря на нашата колежка Диана Чакърова, е свързан с Немската езикова гимназия в София и изкуствознанието, където има докторат на тема "Българо-немските отношения в изобразителното изкуство". 15 години от живота си посвещава на различни проекти в областта на изкуството. Сред тях е и един, посветен на важна годишнина. В края на 2008 година, по повод 450-годишния юбилей на Мюнхенската художествена академия, у нас се открива изложба, посветена на българските художници, получили образованието си там. Сред тях са имената на Иван Мърквичка, Ярослав Вешин, Борис Денев, Дечко Узунов, Жорж Папазов и други. Неин куратор е сънародничката ни, чийто живот е един безкраен низ от предизвикателства.
Всичко започва през далечната 1993 г., когато Деница, която учи в Художествената академия в София, пътува за първи път до Берлин, където в една от залите на двореца "Шарлотенбург" среща човека, който по-късно става неин съпруг:
"Аз бях много млада и невинна и единственото, което исках, беше да разгледам немските колекции. Затова всеки ден си избирах по един музей и с удоволствие откривах музейните експонати в оригинал, защото в Академията гледахме всичко на диапозитиви. Той е забелязал, че аз сама стоя твърде дълго в залата, където е изложена колекцията от римски, гръцки и етруски артефакти, която според него не била чак толкова интересна."
Предлага ѝ да се разходят до родната къща на известния немски художник-график Вилхелм Хайнрих Ото Дикс, която се намира в близкия до Йена град Гера, след това до Дрезден и неговия музеен комплекс "Цвингер". Така неусетно започва тяхната връзка, преминала през много перипетии, продължаваща вече над 30 години. От 2009 г. Деница и съпругът ѝ живеят с двамата си сина в град Йена, за който сънародничката ни слуша от малка:
"Йена не е много известен град, сравнително малък и университетски. Той обаче е мястото, където е работил Карл Цайс, освен това там се създава фирмата, произвеждаща йенското стъкло. Те имат един много известен педагог – Петер Петерсен, който е създал т.нар. метод на взаимното обучение, който съществува и до днес. Моят дядо по време на Втората световна война е правил своя докторат при него и е човекът, който доразвива системата в България. Името му е Найден Чакъров."
След няколко години българката вече се познава с преподавателите в университета, които я приемат радушно и скоро ѝ предлагат работа:
"През 2014 г. преподавателката по българистика Гергана Бьоргер се обърна към мен и ме попита дали не искам да поема хонорувани часове по т. нар. Aufsatzübungen, това е нещо като творческо писане. Аз измислях темите, които бяха свързани с онова, което ме вълнуваше – култура, история и връзките между България и Германия. После нещата се промениха, защото ме попитаха дали не искам да преподавам български език. Получи се чудесна симбиоза между нас двете, защото Гергана е родена и израснала в Берлин, учила българистика в университета "Хумболт" и преподава много добре. Аз пък бях живата им връзка с България."
През 2017 г., по идея на изследователя д-р Таня Димитрова, която гостува в Йена за разговор по темата за българската емиграция в Германия, се създава дружество на българите в Йена, където живее част от общо 4960 българи в Тюрингия.
"Българите в Йена идват по няколко причини – или за да учат, или защото са поканени като специалисти, или по лични причини. Таня събра голяма част от българите тогава и предложи да създадем това дружество. Кръстихме го "L bulgaricus" и в първата си година работехме заедно с неделното училище в Ерфурт "Никола Вапцаров". Организирахме първите "Български културни дни в Тюрингия" и още от първото ни издание идеята беше да покажем различни страни на българската култура."
В този формат фестивалът има вече седем издания. Той включва класически концерт, едно фолклорно събитие, тъй като освен дружеството в Йена има и фолклорна група "Гиздава мома", литературно четене, за което гостува някой български писател, една изложба и представяне на български филм. По този начин Йена се превръща в организиран център на българите в Тюрингия.
Снимки: L. bulgaricus Jena e.V, личен архив на Деница Киселер
МВнР предупреди, че на 25 юни 2025 г. в Белгия ще се проведе национална стачка, организирана от обединените синдикати. Във връзка с планираните протестни действия всички заминаващи полети от международното летище "Завентем" в Брюксел са отменени, а за..
Генералното консулство на България във Валенсия, със съдействието на Българския културен и духовен център "Света София" на Балеарите, ще проведе изнесени консулски дни в град Сантани (Балеарски острови) на 13.09 и 14.09.2025 г. от 09.00 до 17.00 ч...
Повече от 40 творби на Петър Бояджиев и Даниела Зекина ще бъдат представени на изложба графика и живопис в столичната галерия "Икар", предаде БТА. Експозицията ще бъде официално открита на 24 юни 2025 г. от 18:00 ч. Това съобщи за рубриката "БГ Свят" на..
Генералното консулство на България в Ню Йорк отваря врати за стажанти и доброволци, които искат да добият реалистична представа за професията на..
В края на миналата седмица 53 деца от 21 български неделни училища участваха в състоялото се в Лондон Девето издание на международния конкурс по четене..
Яна Тодорова е екскурзовод и учител. От 2019 г. е член на Асоциацията на екскурзоводите в България, но работи като такъв още от 2006 г. Използва всяка..