Слушайте!

Еньовска китка

Билки лековни, билки омайни

Немалко цветни треви се употребяват с лечителски цели от народната медицина. Сред тях има и такива, на които народната вяра приписва магическа сила, смята се, че могат да предпазват човека от зло, или обратното – да му причинят болест или нещастие. Част от..

публикувано на 20.06.12 в 13:13

„Преди изгрев, в свети зори”

В българската митология нощта се схваща като магическо време. Тя е покровителка на гадатели и лечители. В нейната власт са зачатието и раждането на новия живот. Обитават я свръхестествените създания, които излизат само след залез слънце. В нашия фолклор има..

публикувано на 20.06.12 в 11:13

Българската кухня: Сач по родопски

Сачът представлява кръгла глинена плоча, с по-висок ръб по края. В българската национална кухня той се използва най-вече за печене на палачинки или катми, а също и за приготвяне на различни продукти от животински или растителен произход без мазнина. Слага..

публикувано на 18.06.12 в 12:58

Коланчето за рожба и Богородичният пояс

Старинни ритуали за зачеване от Южна България В новата си книга Вихра Баева разказва за старинните ритуали за зачеване и за нишките, които свързват народните вярвания с християнския култ към Богородичния пояс Подобно на други европейски страни,..

публикувано на 06.06.12 в 09:01

Да си зет на Етрополе е въпрос на чест

Да си зет на Етрополе е въпрос на чест, гордост и... късмет! Това е девизът на завряните етрополски зетьове, които, подмамени от хубостта на етрополките, са оставили доброволно бащино огнище, за да свият „гнездо” в китното старопланинско градче. В..

публикувано на 01.06.12 в 08:50
На занаятчиите се приписват тайни знания и необикновени способности.

Занаятите – магия или свещенодействие

В традиционните представи на българите, а и на останалите балкански и славянски народи, занаятите не са просто умение и труд. Те имат особено духовно измерение и символика. Занаятчията има способността да създава; в работата си той повтаря свещените..

публикувано на 30.05.12 в 07:56
Една от атракциите на майския фестивал

Фестивалът „Бъдеще с традиции” представя традициите на Родопите

За втори пореден път община Кърджали бе организатор и домакин на фестивала „Бъдеще с традиции”. Областният управител г-жа Иванка Таушанова разказа за Радио България как е протекло събитието, с какви интересни инициативи и прояви е съпроводено, кои са..

публикувано на 28.05.12 в 10:31

Детски фолклор

Животът на съвременните деца се е променил твърде много в сравнение с предишните поколения. Но дори да се върнем столетия назад, ще открием удивителни прилики в света на днешните малчугани чрез българския детски фолклор. Българските народни приказки са..

публикувано на 23.05.12 в 09:52

Българската кухня: Добруджански гювеч

Когато на пазара се появят пресните зеленчуци, идва време за една от любимите гозби на българина – гювечът. Традиционно той се приготвя в специален дълбок огнеупорен съд с похлупак от изпечена глина, наречен на самото ястие. Можете да го сготвите и в съд от..

публикувано на 21.05.12 в 11:52
Русалийски танц.

Русалската неделя

В българската фолклорна култура има цяла седмица, посветена на митичните девойки русалки. Нарича се Русалска неделя. Според народното вярване русалките се появяват в образа на бели пеперуди, които долитат откъм река Дунав. Поверието е, че това са души на..

публикувано на 18.05.12 в 14:01