Eмисия новини
от 07.00 часа
Ivo Hristov

Socialistët bullgarë nuk e mbështetën vendimin e PE për municionet për Ukrainën

Eurodeputeti nga Aleanca Progresive e Socialistëve dhe Demokratëve Ivo Hristov votoi “kundër” projektligjin për rritjen e prodhimit të municioneve dhe raketave në BE dhe përshpejtimin e dërgimit të tyre në Ukrainë. Deputetët e mbetur bullgarë nga..

01.06.23 17:25 |
Rumen Radev

Presidenti pret që reforma në drejtësi të ndryshojë qëndrimin e Holandës për Shengenin

“Në ditët në vijim do të hyjnë në fuqi ndryshimet ligjore të miratuara së fundi që krijojnë një mekanizëm për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Ne presim që ky hap vendimtar në ecurinë e reformës gjyqësore në Bullgari të ndryshojë qëndrimin e..

01.06.23 14:36 |

Me një video fjalim presidenti hapi Kongresin e FIDE-së në Sofje

Për më shumë se 60 vjet, organizata juaj hulumton dhe promovon zhvillimin e së drejtës së BE-së, duke bashkuar perspektivat e praktikuesve juridikë, akademikëve dhe përfaqësuesve të institucioneve evropiane. Këtë e tha presidenti Rumen Radev në një..

01.06.23 11:27 |

Brukseli i bëri Bullgarisë tre rekomandime ekonomike

Në rekomandimet e Komisionit Evropian për ekonomitë e vendeve të BE-së për Bullgarinë, thuhet se, së bashku me 14 vende të tjera të komunitetit, nuk përmbush kërkesën për një deficit buxhetor prej 3%. Deficiti pritet të jetë 4.8% këtë vit...

24.05.23 17:01 |

Paketa e 11-të e sanksioneve të BE-së kundër Rusisë - sfida më e madhe e të gjitha masave kufizuese kundër Kremlinit

Si të luftohet anashkalimi i sanksioneve kundër Rusisë nga vendet e treta - kjo është baza e paketës së 11-të të sanksioneve të BE-së. Sanksionet e reja u diskutuan zyrtarisht javën e kaluar. Kjo u bë fillimisht nga Presidentja e Komisionit Evropian,..

23.05.23 20:28 |

Banka hungareze OTR dhe dega e saj bullgare DSK nuk janë sanksionuar

Në takimin e 22 majit në Bruksel, ministrat e punëve të jashtme të BE-së nuk morën vendime për paketën e 11-të të sanksioneve kundër Rusisë. Hungaria nuk deklaroi se do të vendosë një veto nëse OTR Bank nuk hiqet nga lista e zezë e Ukrainës, siç..

23.05.23 09:24 |
Stevo Pendarovski

Presidenti maqedonas pranoi se ka një listë për moslejimin e bullgarëve

Para mbledhjes së Këshillit të Evropës në Rejkjavik, nënpresidentja Ilijana Jotova ngriti çështjen e shkeljes sistematike të të drejtave njerëzore të bullgarëve maqedonas nga Shkupi. Ajo e njohu forumin edhe me rastin me ndalimin e një eurodeputeti..

18.05.23 09:04 |
Kolazhi: Sillvija Petrova

Mbështetja evropiane për arsimin në Bullgari

Komisioni Evropian e ka shpallur vitin 2023 Vitin e Aftësive për të nxitur mësimin gjatë gjithë jetës dhe për të mbështetur inovacionin. Arsimi dhe inovacioni ishin temat e një dialogu civil javën e kaluar në Sofje me Komisioneren Evropiane..

17.05.23 17:37 |
Ollga Stefanishina

Lufta në Ukrainë i kujtoi Evropës rëndësinë e paqes

Ukraina ndryshoi botën dhe Evropën, tha Ollga Stefanishina, zëvendëskryeministre për Integrimin Euro- Atlantik të Ukrainës, përpara konferencës "BE takon Ballkanin" në Sofje. Ajo shprehu mirënjohje të veçantë për Bullgarinë për ndihmën e dhënë për..

16.05.23 15:34 |
Oliver Varhei

BE-ja do të avancojë në integrimin e Ballkanit Perëndimor

Mesazhi për Ballkanin Perëndimor është i qartë - të bëjmë gjithçka për sundimin e ligjit dhe kështu do të ketë një klimë të mirë investimi. Gjatë këtij viti duhet të ndryshojmë mënyrën e realizimit të zgjerimit, tha komisioneri evropian për zgjerimin..

16.05.23 12:31 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна