Eмисия новини
от 05.00 часа

Parlamenti lehtësoi regjimin e ndërtimit të burimeve të rinovueshme

Mazhoranca në Kuvendin Popullor i dha dritë jeshile ndërtimit të objekteve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme nën një regjim të lehtësuar. Një klient përfundimtar mund të ndërtojë objekte të tilla në çati dhe fasadat e..

25.05.22 16:18 |

Sipas 2/3 e bullgarëve në konfliktin me Ukrainën, Bullgaria duhet të jetë më e përmbajtur

Dy të tretat e bullgarëve janë të mendimit se duhet ndjekur një vijë të përmbajtjes, pavarësisht anëtarësimit në NATO, dhe vetëm 25 për qind janë pro anëtarësimit të plotë dhe aktiv. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi kombëtar të Agjencisë..

10.05.22 18:19 |
Lena Borisllavova

Lena Borisllavova: Është e papranueshme të inspirohet se nëse i japim armë Ukrainës, po e pengojmë paqen të triumfojë

Në koalicioni qeverisës nuk ka pajtim mbi një qëndrim të unifikuar për ofrimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën. Këtë e deklaroi shefja e kabinetit politik të kryeministrit Lena Borisllavova. Megjithatë, ajo shprehu besimin se kjo nuk do të çonte në..

01.05.22 13:04 |
Dimitër Manollov

Orari i punës, pagat dhe kriza energjetike janë problemet kryesore sipas sindikatave

Sot festojmë Ditën e Punës. Presidenti i Konfederatës së Punës “Podkrepa” Dimitër Manollov, i cilësoi luftën në Ukrainë, inflacionin dhe krizën energjetike si sfidat më të mëdha me të cilat përballet shoqëria jonë. “Ne nuk mund të kemi të ardhura..

01.05.22 10:33 |
Кornelija Ninova

BSP nuancoi pozicionin e saj për dërgimin e armëve në Ukrainë

Partia Socialiste Bullgare (BSP) do të largohet nga koalicioni qeverisës nëse qeveria voton për ndihmën ushtarake për Ukrainën, tha zëvendëskryeministrja dhe ministre e ekonomisë Kornelija Ninova gjatë një vizite në fshatin Përvenec. Ajo nuk..

29.04.22 14:38 |

Punëdhënësit këmbëngulin për rifillimin e furnizimit me gaz nga Rusia

Organizatat e punëdhënësve ngulin këmbë për rifillimin e bisedimeve me Gazprom dhe rifillimin e furnizimit me gaz, bëri të ditur Ministrja e Ekonomisë dhe Industrisë Kornelija Ninova cituar nga BNT dhe BTA pas një takimi me organizatat e punëdhënësve...

28.04.22 15:09 |
Kryeministri bullgar Kirill Petkov

Kryeministri bullgar do të takohet me Presidentin ukrainas në Kiev

Një delegacion bullgar i kryesuar nga Kryeministri Kirill Petkov do të vizitojë Kievin më 27 prill për të parë nevojën për të dërguar ndihmë ushtarake në Ukrainë. Një përfaqësues nga secila prej partive të koalicionit qeverisës do të udhëtojë..

27.04.22 09:24 |

Nuk do të ketë asnjë përfaqësues të BSP në delegacionin për Ukrainën

Partia Socialiste Bullgare /BSP/ nuk do të dërgojë përfaqësues në delegacionin e Kryeministrit Kirill Petkov, i cili nesër do të vizitojë Kievin, ka vendosur Byroja Ekzekutive e BSP-së. Udhëheqja e partisë e arsyetoi qëndrimin e saj me faktin se ka..

26.04.22 16:07 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Ukraina ka interes për një Bullgari të qëndrueshme

Kryeministri Kirill Petkov deklaroi se “Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk do të mbajë asnjë nga qëndrimet që kanë partnerët e koalicionit nga BSP dhe “Bullgaria Demokratike”. “Është koha t’i kthejmë shpinën deklaratave politike – të flasim për..

21.04.22 16:25 |

Në dy muaj besimi te qeveria ra në 19 për qind

Një sondazh i Agjencisë “Alpha Research” evidenton një rënie të miratimit nga 35 për qind në 19 për qind dhe një rritje të mosmiratimit ndaj qeverisë nga 23 për qind në 48 për qind. Besimi te Kryeministri Kirill Petkov gjithashtu ra nga 39 për qind..

18.04.22 12:52 |
Всички новини: днес | вчера