Eмисия новини
от 21.00 часа

Ngjarjet me adresë ballkanike

Sllovenia vendos postblloqe policore në kufijtë e saj Sllovenia do të vendosë pika kontrolli policore në territorin e saj pranë pikave kufitare, duke përfshirë përgjatë kufirit me Kroacinë. Regjimi Shengen mbetet në fuqi dhe kalimi do të jetë i..

29.09.23 21:30 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Këshilli i Evropës akuzoi Shkupin për gjuhë të urrejtjes kundër bullgarëve Në raportin e tij për Republikën e Maqedonisë së Veriut, Komisioni Evropian kundër Racizmit dhe Intolerancës (ECRI) i Këshillit të Evropës tërhoqi vëmendjen për rastet..

21.09.23 14:48 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Pas ciklonit Daniel, zona të mëdha të Thesalisë mbetën nën ujë Pas 2 ditësh reshjesh në zonën e Larisës dhe Trikalës, ra shi me sasinë e reshjeve në 3 vite, uji ende nuk po kullon. Sipas ekspertëve, mund të krijohen liqene të reja në Fushën..

15.09.23 15:49 |
Rumen Radev dhe Katerina Sakellaropoulou

Bullgaria dhe Greqia janë një bosht strategjik stabiliteti për Ballkanin

Marrëdhëniet e shkëlqyera në nivelin më të lartë politik ndihmuan Bullgarinë dhe Greqinë të bëhen një bosht strategjik i stabilitetit në Ballkan. Ai kontribuon në zhvillimin e qëndrueshëm dhe prosperitetin e të gjithë rajonit. Të dy vendet duhet të..

12.09.23 09:31 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Ana Bërnabiq: "Serbia ka mbi 20 vjet që pret anëtarësimin në BE dhe njerëzit janë të lodhur" Serbia ka pritur mbi 20 vjet për anëtarësimin në BE dhe njerëzit janë të lodhur sepse çfarëdo që të bëjnë nuk është mjaft e mirë. Kështu ka thënë..

01.09.23 13:50 |
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri bullgar Denkov në Bled: Ballkani do të jetë i fortë vetëm nëse bashkohet

“Vendet e Gadishullit Ballkanik duhet të kuptojnë se ne do të jemi të fortë vetëm nëse jemi bashkë”. Kështu u tha kryeministri Nikollaj Denkov kolegëve të tij nga Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Kroacia dhe..

29.08.23 13:48 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një ferr i zjarrtë në Greqi Zjarre të shumta shpërthyen në territorin e Greqisë ditët e fundit dhe grimcat e pluhurit në ajër tejkaluan 10 herë normën. Edhe Athina e gjeti veten nën një qiell të zi. Zjarret shkatërruan dhjetëra mijëra..

25.08.23 14:50 |
Rezidenca

Lidhja e Ballkanit do të diskutohet në Sofje në tetor

Kryeministri Nikollaj Denkov do të mirëpresë më 9 tetor të këtij viti kryeministrat e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe të Rumanisë, Ion-Marcel Ciolaku  në rezidencën “Evksinograd” afër Varnës. Të ftuar janë edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula..

22.08.23 15:57 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kryeministri i Kosovës vizitoi jozyrtarisht disa komuna në Maqedoninë e Veriut Me ftesë të kryetarëve të komunave Tetovë dhe Çair - një nga dhjetë komunat e Shkupit, kryeministri i Kosovës Albin Kurti bëri një vizitë jozyrtare në Maqedoninë e..

18.08.23 14:25 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Sllovenia e shpalli 14 gushtin ditë në mbështetje të të dëmtuarve të përmbytjeve Përmbytjet katastrofike në Slloveni u shkaktuan nga një stuhi e fortë që goditi vendin ballkanik. Fatkeqësia natyrore mori jetën e të paktën 6 personave dhe..

11.08.23 16:32 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна