Eмисия новини
от часа

Një protestë sulmoi përfaqësinë e Komisionit Evropian në Sofje

Komisioni Evropian dënon vandalizmin ndaj ndërtesës së përfaqësisë së tij në Sofje. “Protestat paqësore janë një e drejtë themelore në çdo shoqëri demokratike, por dhuna dhe vandalizmi janë të papranueshme”, tha zëdhënësja e komisionit Miriam..

22.05.23 08:40 |
Gëllëb Donev

Qeveria e përkohshme po përpiqet të rinegociojë Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Qeveria e përkohshme vazhdon të zhvillojë një dialog aktiv me Brukselin për të rinegociuar Planin tonë Kombëtar të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në sektorin e energjisë. Kështu deklaroi kryeministri Gëllëb Donev në një takim me liderët e dy sindikatave..

04.04.23 16:35 |

Radev para Macron: Maqedonia e Veriut të dëshmojë se përpiqet për integrimin evropian

Institucionet në Republikën e Maqedonisë së Veriut duhet të dëshmojnë me rezultate se me të vërtetë përpiqen për integrim evropian. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim në Bruksel me presidentin francez Emmanuel Macron...

09.02.23 18:31 |
Ursula von der Leyen

Sinjale kontradiktore nga BE-ja për mbrojtjen e kufirit bullgaro-turk

Kufiri bullgaro-turk duhet të jetë një prioritet në forcimin e kufijve kryesorë të jashtëm të BE-së përmes masave të synuara që janë të hapura edhe për shtetet e tjera anëtare të interesuara. Kështu thuhet në letrën e Presidentes së Komisionit..

27.01.23 10:11 |

Sofja informon BE-në për përkeqësimin e situatës së bullgarëve maqedonas

Ministri i Jashtëm Nikollaj Millkov i informoi në Bruksel kolegët e tij nga Këshilli për Politikët e Jashtme të BE-së për përkeqësimin e situatës në Maqedoninë e Veriut të qytetarëve maqedonas me identitet bullgar. Millkov theksoi incidentin e..

24.01.23 10:21 |

Vetëm gjysma e bullgarëve e mbështesin anëtarësimin tonë në BE

Sipas sondazhit të fundit të Eurobarometrit, të porositur nga Parlamenti Evropian, vetëm 49 për qind e bullgarëve të anketuar e konsiderojnë anëtarësimin tonë në BE si një gjë të mirë. Nga ana tjetër, krizat dhe veçanërisht lufta në Ukrainë e..

12.01.23 15:37 |

BE-ja do të anulojë regjimin e lehtësuar të vizave për qytetarët rusë

Ministrat e Energjisë të BE-së takohen në një mbledhje të jashtëzakonshëm në Bruksel. Ata do të diskutojnë propozimin e Komisionit Evropian për vendosjen e një tavani mbi çmimet e gazit rus. Shumica e vendeve anëtare janë kundër masës sepse nuk ka..

09.09.22 09:56 |

Asociacioni Kulturor Bullgar bashkon komunitetin e shumtë bullgar në Belgjikë

Më shumë se një herë kemi prekur temën e emigrimit në Perëndim ose përtej Oqeanit, në kërkim të një jete më të rregulluar, të punës dhe aftësisë njerëzore më të vlerësuar dhe të shpërblyer. Shkaqet për këtë zgjedhje, si dhe statistika negative..

07.07.22 15:17 |
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama para BNT: “Ju jeni një kaos i plotë, ju jeni një turp”

“Është turp që një anëtar i NATO-s të mbajë peng dy vende të tjera të NATO-s, ndërsa në oborrin е pasmë të Evropës po zhvillohet një luftë e nxehtë. Dhe, sigurisht, nuk është mirë të shohësh 26 vende të tjera të shfaqin pafuqi të frikshme.”..

23.06.22 15:28 |
Kryeministri Petkov

Kryeministri Kirill Petkov me sulme ndaj Presidentit dhe opozitës për shkak të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Kirill Petkov nuk do të shpallë heqjen e vetos për Republikën e Maqedoninë e Veriut para se Kuvendi të vendos për këtë çështje. Ai e deklaroi këtë në Bruksel, ku po merr pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. "Unë i kam premtuar..

23.06.22 14:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна