Eмисия новини
от 00.00 часа
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” kërkon “deputinizimin” e vendit

“Deputinizimi” i shtetit, kërkoi me një deklaratë parlamentare koalicioni bashkëqeverisës “Bullgaria Demokratike”. Bashkëkryetari i partisë, Hristo Ivanov, tha se ata do të mbeten në pushtet nëse ndryshohet marrëveshja e koalicionit për qeverisjen,..

13.05.22 12:04 |
Regimenti i Pavdekshëm

Këshilltarë bashkiakë këmbëngulin për heqjen e parakalimit “Regjimenti i Pavdekshëm”

Këshilltarët bashkiakë nga “Bullgaria Demokratike” dhe avokati Mihaill Petrov nga VMRO kërkuan që Bashkia e Sofjes të ndalojë nismën “Regjimentin e Pavdekshëm” për shkak të luftës në Ukrainë. Parakalimi sot organizohet nga Fondacioni..

09.05.22 09:38 |

Partnerët e koalicionit në qeveri po shqyrtojnë dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë

Liderët e katër formacioneve në koalicionin qeverisës vendosën të takohen me gjithë deklaratën e bashkëkryetarit të "Bullgarisë Demokratike", Hristo Ivanov, i cili njoftoi se e anulon ftesën për takimin. Motivi i Ivanovit ishte që projekti për..

26.04.22 09:49 |

“Bullgaria Demokratike”do t’i propozojë parlamentit të votojë për ndihmën ushtarako-teknike për Ukrainën

Bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” Hristo Ivanov në një intervistë për BNR tha se nesër nuk ka nevojë për një këshill koalicioni të partive në pushtet. Sipas tij, pas ndryshimit të qëndrimeve të partive “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Ka..

25.04.22 17:07 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Ukraina ka interes për një Bullgari të qëndrueshme

Kryeministri Kirill Petkov deklaroi se “Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk do të mbajë asnjë nga qëndrimet që kanë partnerët e koalicionit nga BSP dhe “Bullgaria Demokratike”. “Është koha t’i kthejmë shpinën deklaratave politike – të flasim për..

21.04.22 16:25 |

Flamuri ukrainas mbetet në ndërtesën e komunës së Sofjes

Këshilli Bashkiak i Sofjes konfirmoi vendimin e tij për vendosjen e flamurit ukrainas në ndërtesën e bashkisë së Sofjes. Kështu, me votat e GERB-SDS dhe Bullgarisë Demokratike, u hoq qëndrimi i guvernatorit rajonal të Sofjes, Ivan Kjuçukov, se..

21.04.22 15:33 |
Kostadin Kostadinov

Sipas opozitës, Bullgaria po eksporton armë në Ukrainë

Formacioni bashkëqeverisës “Bullgaria Demokratike” i drejtoi kritika kryetarit të parlamentit se komisioni për politikën e jashtme vonon kërkesën e paraqitur për ndihmë ushtarake për Ukrainën. Partia bashkëqeverisëse “Ka një popull të tillë”..

20.04.22 15:07 |

Në dy muaj besimi te qeveria ra në 19 për qind

Një sondazh i Agjencisë “Alpha Research” evidenton një rënie të miratimit nga 35 për qind në 19 për qind dhe një rritje të mosmiratimit ndaj qeverisë nga 23 për qind në 48 për qind. Besimi te Kryeministri Kirill Petkov gjithashtu ra nga 39 për qind..

18.04.22 12:52 |

Dy të tretat e bullgarëve duan që vendi të mbetet neutral për luftën në Ukrainë

Shumica e bullgarëve duan që Bullgaria të mbetet neutrale në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës. Këtë e tregon një anketimi i Market Linksi porositur nga bTV. 67 për qind e të anketuarve janë për neutralitet. 16 për qind besojnë se Bullgaria..

01.04.22 09:08 |

Koalicioni qeverisës nuk është i bashkuar për shefin e ardhshëm të Bankës Kombëtare Bullgare

Afati për paraqitjen e propozimit për guvernator të ri të Bankës Kombëtare Bullgare - BNB skadon më 23 mars. Partia në pushtet “Po e vazhdojmë ndryshimin” propozon kryetarn e grupit parlamentar të partisë Andrej Gjurov, tha për BNR..

23.03.22 14:41 |
Всички новини: днес | вчера