Eмисия новини
от 16.00 часа

“Festivali i balonave” në Burgas po e përshëndet verën

“Mali Stranxha nuk është si malet e tjera. Nëse në vende të tjera mund shumë lehtë të biem në një situatë rreziku, në Stranxha shkojmë që të mësohemi të sodisim natyrën. Në Stranxha lëvizja mes natyrës është një shijim i vërtetë dhe pushim”- në..

15.05.22 08:15 |

Një lloj hepatiti, i ndryshëm nga ato të njohura më parë, është regjistruar në Burgas

Studimet e mostrave të marra nga një fëmijë 5-vjeçar i trajtuar për hepatit akut në një spital në Burgas tregojnë se nuk bëhet fjalë për hepatit të llojeve të virusit të njohur deri më tani. Këtë e bëri të ditur Qendra Kombëtare e Sëmundjeve Infektive..

09.05.22 16:46 |

Në Burgas hapet ekspozita për lule “Flora”

Ekspozita emblematike e Burgasit për lule “Flora” hapet sot në Qendrën e Ekspozitave “Flora Burgas” dhe do të zgjasë deri më 8 maj. Në të do të marrin pjesë 90 kompani - prodhuese, importuese të luleve, bimëve, pajisjeve të kopshtarisë,..

29.04.22 06:05 |

Do të ndërtojnë një uzinë për makina të blinduara në Burgas

Prodhuesi kryesor i automjeteve të blinduara në mbarë botën - International Armoured Group (IAG), fillon përgatitjet për ndërtimin e një uzine bullgare në Burgas. Ky është hapi i radhës në strategjinë e kompanisë për të investuar drejtpërdrejt në..

27.04.22 14:04 |

Nis monitorim i ujërave të Detit të Zi për shkak të luftës në Ukrainë

Monitorim javor dhe marrje e mostrave më të shpeshta nga Deti i Zi do të kryhet nga institucionet përgjegjëse për zbulimin e ndotjeve të mundshme si pasojë e luftës në Ukrainë. Në këtë lidhje, administratat rajonale të Varnës dhe Burgasit do të..

14.04.22 14:48 |

Ishulli Shën Anastasija dhe Çengene Skele hapin sezonin në prag të Pashkëve

Shëtitjet detare deri në ishullin e bukur Shën Anastasija dhe deri në Kompleksin Kulturor Historik Çengene Skele në afërsi të qytetit Burgas do të organizohen prapë ditët në vijim, njofton Bgtourism.bg. Ishulli, i cili do të mirëpresë turistët e..

14.04.22 07:15 |

Burgas po aplikon për Kryeqytet Evropian të Rinisë në vitin 2025

Në një konkurrim për Kryeqytet Evropian të Rinisë në vitin 2025, qyteti bregdetar bullgar Burgas ka ndërmend të prezantohet si një vendbanim evropian, në të cilin të rinjtë realizojnë idetë e tyre biznes dhe krijojnë familje. Iniciativa i..

29.01.22 08:45 |

Në Burgas i festojnë Krishtlindjet nën ujë

Palombarë nga Burgasi organizuan një festë nënujore për Krishtlindjet. Së bashku me Plakun e Vitit të Ri, ata u zhytën në ujërat e Detit të Zi, ku ngritën një dolli me shampanjë. Prej shtatë vitesh aktiviteti gëzon fëmijët dhe..

24.12.21 15:49 |

I ftojmë Krishtlindjet në jetën tonë të përditshme

Një yll prej 80 centimetrash shkëlqeu në majë të Pemës së Krishtlindjes në qendër të Sofjes . Pema halore është e gjallë dhe e lartë 13 metra dhe e zbukurojnë mbi 10 000 drita, flokë bore dhe topa. Dy drerë të mëdhenj të ndezur kanë "gjetur strehë" nën..

07.12.21 07:05 |

Pezullohet pranimi i planifikuar në spitalet e Burgasit

Pritja e planifikuar nga nesër, 3 nëntor, do të pezullohet në spitalet e Burgasit. Kështu ka urdhëruar shefi i inspektoratit shëndetësor Georgi Pazderov. Përjashtimet lejohen për aktivitetet e transplantimit, sëmundjet onkologjike, lindjet e..

02.11.21 17:38 |
Всички новини: днес | вчера