Eмисия новини
от 15.00 часа
Sonja Momçillova

Organet rregullatore nga 11 vende diskutojnë mjedisin mediatik në Ballkan

Përfaqësues të organeve rregullatore të Shqipërisë, Kroacisë, Greqisë, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Rumanisë, Serbisë, Sllovenisë, Turqisë dhe Bullgarisë diskutojnë problemet në mjedisin mediatik në një konferencë ndërkombëtare në..

24.11.22 11:57 |

Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari..

01.10.22 10:05 |

Ursula von der Leyen do të takohet me presidentët e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në Sofje

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë vizitës së saj në Bullgari do të takohet me Presidentin Rumen Radev dhe homologun e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

29.09.22 14:19 |

Bullgaria nuk i mbështet sanksionet bërthamore kundër Rusisë

“ Kompania Kombëtare Elektrike” dhe Centrali Elektrik Bërthamor “Kozlloduj” të vazhdojnë punën sipas marrëveshjeve të tyre dhe kontratave të prokurimeve publike me kompanitë ruse. Kështu vendosi kabineti zyrtar, pasi BE-ja lejoi Bullgarinë të..

26.09.22 15:07 |

Interkonektori Greqi-Bullgari do të vihet në funksion më 1 tetor

Lidhja ndërsistemore e gazit Greqi-Bullgari do të vihet në shfrytëzim më 1 tetor me një ceremoni zyrtare në Sofje. Kjo bëhet e qartë nga një njoftim për shtyp i Presidencës. Në këtë ceremoni pritet të mbërrijnë Presidentja e Komisionit Evropian,..

19.09.22 17:36 |

Bullgaria bëhet selia e agjencive ballkanike të lajmeve

Bullgaria bëhet selia e Asociacionit të Agjencive Ballkanike të Lajmeve - Evropa Juglindore. Sekretar i përgjithshëm i organizatës do të jetë Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Telegrafike Bullgare Kirill Vëllçev. Këtë e pranuan përfaqësuesit e..

19.09.22 15:44 |
Ministri Ivan Shishkov

Pas datës 19 shtator do të jetë në funksion gazsjellësi i ri për në Komotini të Greqisë

Gazsjellësi i ri për në Greqi pritet të jetë gati javën e ardhshme dhe të marrë aktin 16 për funksionim, bëri të ditur ministri i zhvillimit regjional nga qeveria e përkohshme Ivan Shishkov, i cili inspektoi interkonektorin “Këtë javë presim të..

12.09.22 15:31 |

Ka përparim në përfundimin e ndërtimit të interkonektorit me Greqinë

Pavarësisht tensionit për shkak të afateve të shkurtra, shteti po punon në mënyrën më të shpejtë për të përfunduar ndërtimin e lidhjes së gazit me Greqinë. Sipas ministrit të zhvillimit rajonal, Ivan Shishkov, deri në fund të javës së ardhshme duhet të..

02.09.22 17:43 |

Bullgaria arriti marrëveshje për dyfishimin e kapacitetit përmes terminalit LNG në Aleksandrupolis

“U arrit një marrëveshje në parim për të dyfishuar kapacitetin që ka Bullgaria në terminalin LNG që po ndërtohet në Aleksandrupolis.” Këtë e deklaroi Ministri i Energjetikës Rosen Hristov, pasi ai dhe Presidenti Rumen Radev diskutuan me..

29.08.22 15:54 |

Rumen Radev: Lidhja e gazit me Greqinë do të ndihmojë në diversifikimin real të Evropës Qendrore dhe Lindore

Lidhja ndërsistematike e gazit me Greqinë nuk është vetëm një projekt infrastrukturor, por ka një rëndësi të madhe për arritjen e një diversifikimi real për Bullgarinë dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, theksoi Presidenti Rumen Radev në një..

12.08.22 16:12 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера