Eмисия новини
от 18.00 часа

Në Kjustendill nderuan kujtimin e shpëtimtarëve të hebrenjve bullgarë

Kryeministri Gëllëb Donev iu bashkua festimeve në Kjustendill për 80-vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë nga kampet e vdekjes gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u përkul para kujtimit të pesë banorëve të qytetit - shpëtimtarë të hebrenjve..

09.03.23 18:47 |

Gjykata nuk e konsideron jokushtetuese ndihmën ushtarake për Ukrainën

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë kërkesën e 50 përfaqësuesve të popullit nga Legjislatra e 48-të të Kuvendit Popullor për shpalljen jokushtetuese të dy vendimeve të parlamentit, nga nëntori dhe dhjetori 2022, për të ofruar mbështetje ushtarake dhe..

07.03.23 18:59 |

Opinioni i bullgarëve në fillimin e një fushate tjetër para votimit të parakohshëm më 2 prill

Më 3 mars nisi fushata e pestë radhazi për zgjedhjet e parakohshme për 2 vitet e fundit në vendin tonë. Përpjekjet e dështuara për të formuar një qeveri, si dhe mosmarrëveshjet për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të cilat lejuan votimin e përzier në..

07.03.23 10:30 |

5621 kandidatë do të luftojnë për një vend në Legjislaturën e 49-të Kuvendit Popullor

Në orën 00:00 të mbrëmjes së sotme nis fushata parazgjedhore për zgjedhjet për Legjislaturën e 49-të Kuvendit Popullor. Janë 5621 kandidatura për parlamentin bullgar prej 240 vendesh, disa prej tyre janë regjistruar në dy lista, njoftoi zëdhënësja..

02.03.23 18:03 |

Më 3 mars fillon fushata zgjedhore

Nga ora 00:00 e datës 03.03.2023, kur Bullgaria do të shënojë festën e saj kombëtare - Çlirimin nga zgjedha osmane, do të fillojë fushata zgjedhore për zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kuvendin Popullor të 2 prillit 2023, e cila do të zgjasë deri në..

02.03.23 06:10 |

Presidenti Rumen Radev është kategorikisht kundër dërgimit të armëve në Ukrainë

Qeveria e përkohshme e Bullgarisë plotësoi vendimin e Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor për dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë. Sipas fjalëve të presidentit Rumen Radev, përfaqësuesit e popullit nga parlamenti i kaluar kanë devijuar..

14.02.23 15:32 |

Rumen Radev: Modernizimi i Bullgarisë kërkon një sistem gjyqësor efektiv

Në një takim me shefin e Zyrës për Koordinimin e Sanksioneve në Departamentin Amerikan të Shtetit, Jim O’Brien, presidenti Rumen Radev diskutoi për sanksionet e vendosura ndaj qytetarëve bullgarë si pjesë e veprimeve të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe..

13.02.23 19:44 |

Presidenti u bëri thirrje institucioneve bullgare që të angazhohen në luftimin e korrupsionit

Kreu i shtetit Rumen Radev iu drejtua institucioneve dhe politikanëve bullgarë me thirrje për përkushtim real dhe të palëkundur në luftën kundër korrupsionit dhe në vendosjen e shtetit ligjor, njoftoi zyra për shtyp e institucionit. Sipas..

10.02.23 18:48 |

Zgjedhje të reja të parakohshme në vendin tonë në sfondin e besimit jashtëzakonisht të ulët te partitë dhe udhëheqësit e tyre

Kabineti i pestë zyrtar, i emëruar nga presidenti Rumen Radev gjatë mandatit të tij, nisi nga puna. Ai u emërua pas përpjekjeve të dështuara të Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor për të formuar një qeveri. Në prag të zgjedhjeve të..

08.02.23 13:05 |

Deputetët dënuan dhunën ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Kuvendi Popullor dënoi aktet e dhunës ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut – veçanërisht krimin e rëndë ndaj sekretarit të klubit bullgar Hristijan Pendikov dhe u bëri thirrje institucioneve që të marrin masa sistematike për të vënë para drejtësisë..

02.02.23 11:58 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна