Eмисия новини
от 09.00 часа

Besim kritikisht i ulët në parlament dhe pakënaqësi me partitë

51% e bullgarëve besojnë se përgjegjësinë politike për dështimin e parlamentit për të votuar për një kabinet të rregullt do ta kenë të gjitha forcat politike, përfshirë presidentin. 14% besojnë se përgjegjësia do të jetë e GERB-it, dhe 6% e "Po e..

30.12.22 12:55 |

GERB ruan një epërsi prej 6.6% ndaj "Po e vazhdojmë ndryshimin"

Një vlerësim rekord i ulët për punën e parlamentit. Tërheqje e mbështetjes për presidentin nga mbështetësit e “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” – këtë e tregon sondazhi i fundit i agjencisë sociologjike “Trend”. 9% e të..

12.12.22 10:02 |

Kuvendi Popullor ratifikoi kontratën për avionët e rinj F-16

Shumica në parlament ratifikoi kontratën për blerjen e 8 avionëve të rinj F-16 Block 70. Kontrata për blerjen e tyre u mbështet me 152 vota “pro”, 42 deputetë votuan kundër dhe 7 abstenuan. Grupet parlamentare të BSP dhe “Vëzrazhdane” votuan..

25.11.22 15:49 |

A ka rrethana që “i detyrojnë” politikanët të formojnë qeverinë?

Pothuajse një muaj pasi u betuan deputetët në parlamentin e 48-të, qeveria e katërt e përkohshme e Bullgarisë e emëruar nga presidenti po vazhdon punë. Kreu i shtetit Rumen Radev zhvillon konsultime me partitë politike të përfaqësuara në parlament,..

16.11.22 10:50 |

Forcat politike në parlament janë të vetëdijshme për nevojën e formimit të qeverisë

Formimi i një qeverie është i rëndësishëm duke pasur parasysh ligjet që duhet të miratohen sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, si dhe ligjin për buxhetin e shtetit. Shpresojmë që do të formohet një qeveri, por siç kemi thënë, nuk do të..

26.10.22 13:47 |
Vezhdi Rashidov

Deputetët e Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor bullgar bënë betimin

Kuvendi i 48-të Popullor u hap me një mbledhje solemne në prani të tre presidentëve, ambasadorëve dhe politikanëve të dikurshëm dhe aktualë. Sipas traditës, një fjalim të shkurtër mbajti deputeti më i moshuar - Vezhdi Rashidov nga GERB-SDS, i cili..

19.10.22 10:43 |

Një valë protestash po e ndez verën në Bullgari

Vera erdhi me protesta në vendin tonë. Pasionet në shoqëri janë ndezur nga dy kriza paralele - ajo politike, e lidhur me votën e mosbesimit ndaj qeverisë së Kryeministrit Kirill Petkov, dhe ajo ekonomike, e diktuar nga rritja e inflacionit dhe rritja e..

22.06.22 13:50 |

Parlamenti dështoi tri herë për të arritur kuorumin për të zgjedhur kryetarin e ri të Parlamentit

Ne nuk do të propozojmë një kryetar të ri të parlamentit. Le ta bëjë këtë forca e dytë politike dhe mbështetësit e tyre të bëjnë një propozim, tha për BNT Andrej Gjurov, kreu i grupit parlamentar të partisë në pushtet "Po e vazhdojmë ndryshimin"...

22.06.22 10:11 |

Votimi i mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë do të mbahet më 22 qershor pas orës 19.00

Në Kuvendin Popullor përfunduan debatet tetëorësh për mocionin e mosbesimit ndaj kabinetit dorëzuar nga GERB-SDS. Nesër mbrëma ai do të votohet nga deputetët në një seancë të jashtëzakonshme, njoftoi kryetari i përkohshëm i Kuvendit Popullor Mirosllav..

21.06.22 19:53 |
Godina e Parlamentit

Deputetët po diskutojnë votën e mosbesimi ndaj qeverisë bullgare

Parlamenti bullgar thirri një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar mbi votën e mosbesimit ndaj qeverisë së Kirill Petkovit të kërkuar nga GERB-SDS. Motivi i forcës së dytë më të madhe politike në opozitë është dështimi në politikën financiare dhe..

21.06.22 11:23 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна