Eмисия новини
от 18.00 часа
Presidenti Rumen Radev

Me një veto, presidenti ndaloi dërgimin e transportuesve të vjetër të blinduar në Ukrainë

Presidenti Rumen Radev ktheu për një diskutim të ri në parlament ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me të cilën Bullgaria i siguron Ukrainës transportues të vjetër pa pagesë. Në arsyet e vetos, shkruhet se deputetët nuk janë informacion të mjaftueshëm..

04.12.23 11:46 |

Në një kongres në Sofje, votuan kundër kthimit të Rusisë dhe Bjellorusisë në gjimnastikë

Në një takim në Sofje, Kongresi i Gjimnastikës Evropiane votoi kundër kthimit të sportistëve nga Rusia dhe Bjellorusia në turnetë ndërkombëtare nga 1 janari 2024, njoftoi organizata. Deklarata e organizatës tha se nuk është dakord me vendimin e..

01.12.23 14:34 |

Për shkak të zëdhënëses së tij, Lavrov e anashkaloi Bullgarinë

Avioni me ministrin e jashtëm rus Sergej Llavrov anashkaloi Bullgarinë. Për të shkuar në Shkup për takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), delegacioni rus fluturoi 5 orë dhe e zgjati rrugën e tij me afro 4000 km, duke kaluar..

30.11.23 09:04 |

Bullgaria lejoi një delegacion rus të fluturonte për në Shkup

Bullgaria ka lejuar ministrin e jashtëm rus Sergej Lavrov të fluturojë në hapësirën e saj ajrore, njoftoi Ministria e Jashtme e Bullgarisë. Lavrov do të marrë pjesë në takimin e Këshillit të Ministrave të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë..

28.11.23 09:37 |

Është vendosur një paketë e re e 12-të e sanksioneve kundër Rusisë. Në fokus - diamantet ruse dhe ndalimi i eksportit të naftës ruse në BE

Zyrtarët e BE-së finalizojnë "detajet përfundimtare" të paketës së propozuar të 12-të të sanksioneve kundër Rusisë. Ambicia është që deri në fund të vitit ajo të bëhet fakt, por para kësaj do të diskutohet dhe miratohet nga vendet anëtare. Që nga..

22.11.23 16:04 |
Nikollaj Denkov

Sipas kryeministrit Denkov “Bullgaria është objektivi i sulmeve hibride të synuara nga Rusia”

“Në historinë e saj të re, Bullgaria ka qenë objekt i përpjekjeve për dominim - disa prej tyre të suksesshme, nga Perandoria Ruse. Fatkeqësisht, këto orekse të Rusisë vazhdojnë edhe sot, dhe vendi ynë është subjekt i sulmeve hibride të synuara.” Këtë e..

22.11.23 14:08 |

Diplomacia duhet të jetë parandaluese përpara luftës, tha presidenti

Fuqia dhe efekti i vërtetë i diplomacisë është kur ajo del përpara bombave dhe i pengon ato, tha presidenti Rumen Radev para konferencës "Luftërat dhe Paqja: A do të vijë koha e Diplomacisë?" Ngjarja organizohet nga Fondacioni “Fridrih Ebert”...

20.11.23 13:31 |

Parlamenti vendosi që tarifa e transitit të gazit rus të paguhet drejtpërdrejt nga “Gazprom”

Kuvendi Popullor miratoi me dy lexime amendamentet në Ligjin për Kontrollin e Masave Kufizuese ndaj Rusisë, me të cilat kontributet energjetike për transitin e gazit natyror me origjinë ruse u transferohen përdoruesve të shërbimit, në këtë rast..

16.11.23 15:51 |

Nuk ka asnjë procedurë të KE kundër Bullgarisë për shkak të "Lukoil"

Në këtë fazë nuk ka asnjë procedurë të Komisionit Evropian ndaj Bullgarisë, tha zëdhënësi i Komisionit, Daniel Ferri, kështu që ai iu përgjigj pyetjes nëse ka një hetim ndaj vendit tonë për shkak të raportimeve se ka një zbrazëti në sanksionet e BE-së..

10.11.23 17:24 |

Deputetët kërkuan një ndërprerje të menjëhershme të derogimit për naftën ruse

"Ne kemi një vit që pretendojmë se të gjitha përfitimet e derogimit janë për Lukoil dhe regjimin e Putinit dhe se konsumatori bullgar nuk ka asnjë përfitim," komentoi deputeti i GERB, Deljan Dobrev. Ai bëri të ditur se është duke përgatitur një..

10.11.23 15:23 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна