Eмисия новини
от часа

Një zjarrfikës bullgar mori një distinktiv nderi nga Rexhep Erdogan

Në një ceremoni në pallatin presidencial në kryeqytetin e Turqisë, presidenti Rexhep Tajip Erdogan dekoroi përfaqësuesit e ekipeve të huaja që iu bashkuan operacioneve të shpëtimit dhe kërkimit pas tërmetit të shkurtit të këtij viti. Ndër të..

25.04.23 19:09 |
Сюлейман Сойлу

Turqia do të ndërtojë një urë drejt Bullgarisë mbi lumin Rezovska

Ministri i Brendshëm turk Sjulejman Sojllu tha se pala turke do të ndërtojë një urë mbi lumin Rezovska në kufirin me Bullgarinë dhe pala bullgare tashmë e miratoi projektin. Fillimisht ura do të jetë vetëm për këmbësorët, ndërsa në një fazë të..

19.04.23 16:58 |

Politikanët turq bëjnë fushatë në Bullgari përpara votimit presidencial në Turqi

Ministri i Jashtëm turk Mevljut Çavushogllu mori pjesë në një iftar në Shumen. Darka e bamirësisë për 1200 myslimanë u mbajt para Tombull xhamisë. I ftuari theksoi rëndësinë e solidaritetit dhe unitetit në sfondin e krizave në mbarë botën dhe në..

13.04.23 10:04 |

Ministri i jashtëm i Turqisë po viziton Bullgarinë

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevjut Çavushogllu është duke bërë një vizitë në Bullgari, njoftoi Ministria e Jashtme turke. Programi i tij përfshin biseda me biznesmenë në qytetin Shumen dhe takime me nxënës dhe përfaqësues të minoritetit..

12.04.23 17:32 |

MPJ: Bullgaria mirëpret vendimin e Turqisë për Finlandën në NATO

Bullgaria mirëpret vendimin e Parlamentit turk për ratifikimin e pranimit të Finlandës në NATO. Kështu shkroi Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) në Twitter, transmeton BTA.Shpresojmë që Finlanda dhe Suedia së shpejti të jenë anëtarë të plotë të..

31.03.23 17:01 |

Turqia kryesoi renditjen për partner të preferuar të biznesit bullgar

Një studim aktual nga Dhoma Bullgare e Tregtisë dhe Industrisë tregon se Gjermania ia la vendin e parë Turqisë, si partnerin më të preferuar të biznesit për kompanitë vendase. Pozicionin drejtues aktualisht e zë fqinji ynë jugor Turqia. Megjithatë,..

26.03.23 08:05 |

Bullgaria dërgon shtëpi parafabrikate për të dëmtuarit e tërmeteve në Turqi

Një tren mallrash me shtëpi të parafabrikuara u nis për në Turqi nga Stacioni Qendror në Sofje. Ndihma për qytetarët turq të prekur nga tërmeti është rënë dakord në një takim me ambasadoren turke në Bullgari Ajlin Sekizkjok, zëvendëskryeministrin e..

14.03.23 19:01 |

Kryqi i Kuq i Bullgarisë dërgoi 24 tonë ndihma humanitare në Siri

Kryqi i Kuq Bullgar dërgoi mbi 24 tonë ndihma humanitare për të dëmtuarit nga tërmeti katastrofik në Siri më 6 shkurt 2023. Ndihma, e shpërndarë në 4 kamionë, u mblodh nga donacionet materiale nga qytetarët dhe kompanitë bullgare në kuadër të fushatës..

13.03.23 17:32 |

Eksporti bullgar në Ukrainë janë pothuajse trefishuar

Në vitin 2022, pas agresionit rus, Ukraina u bë vendi i dytë më i rëndësishëm për eksportin bullgar jashtë BE-së. Ajo zhvendosi partnerët tregtarë tradicionalë bullgarë si Serbia dhe SHBA, thekson Instituti Kombëtar i Statistikave. Eksporti drejt..

13.03.23 11:17 |

Turqia gjithashtu e uroi Bullgarinë me rastin e 145 vjetorit të Çlirimit

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë ka publikuar një urim me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë, 3 marsit . " E urojmë Bullgarinë me rastin e festës së saj kombëtare. Do të kujtojmë gjithmonë mbështetjen e qeverisë bullgare dhe..

03.03.23 12:42 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна