Eмисия новини
от часа

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është për vizitë në Kiev më 9 maj

Në orët e para të 9 majit, Rusia gjuajti 15 raketa në Kiev, të cilat u rrëzuan, njoftoi kryetari i bashkisë së kryeqytetit ukrainas, Vitali Kliçko në “Telegram”. Gjithsej 25 raketa u lëshuan kundër Ukrainës, nga të cilat 23 u rrëzuan, tha..

09.05.23 09:52 |
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

24.03.23 09:21 |
Ursula von der Leyen

Sinjale kontradiktore nga BE-ja për mbrojtjen e kufirit bullgaro-turk

Kufiri bullgaro-turk duhet të jetë një prioritet në forcimin e kufijve kryesorë të jashtëm të BE-së përmes masave të synuara që janë të hapura edhe për shtetet e tjera anëtare të interesuara. Kështu thuhet në letrën e Presidentes së Komisionit..

27.01.23 10:11 |

KE miratoi paratë e para për Bullgarinë sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Komisioni Evropian /KE/ miratoi dhënien e 1.37 miliardë euro grante sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë të Bullgarisë. Paratë pritet të hyjnë në buxhet në fillim të dhjetorit. Në fakt, shpenzimet do të realizohen në vitin 2023 dhe kjo..

07.11.22 15:03 |
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen: Bullgaria ka potencial të madh

"Bullgaria ka potencial të madh. Këtë e pashë vetë në Sofje, ku takova shumë të rinj të talentuar me ide të reja dhe optimizëm të madh për të ardhmen. Çështja kryesore është të kapërceni atë që ju pengon në rrugën drejt prosperitetit”. Këtë e ka..

01.08.22 19:58 |

Evropa po përshpejton kalimin nga lëndët djegëse fosile në burimet e rinovueshme të energjisë

Tranzicioni i energjisë është në qendër të Paktit të Gjelbër Evropian. Këtë e deklaroi kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë Javës Evropiane të energjisë së qëndrueshme. Sipas fjalëve të saj, ky është plani më modern në botë..

10.11.21 12:46 |

Bullgaria pret fqinjësi të mirë nga Maqedonia е Veriut

Integrimi evropian kërkon rezultate të qëndrueshme dhe të pakthyeshme në ndërtimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë. Kjo u deklarua nga Presidenti Rumen Radev përpara Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Kryeministrit..

25.05.21 09:28 |

Prodhimi dhe administrimi i vaksinave në Evropë po fiton vrull pas një fillimi të vështirë

“Fushata evropiane për vaksinimin kundra Covid-19 po grumbullon shpejtësi. Evropa është një lider botëror në teknologjinë revolucionare të vaksinave ARN dhe Bashkimi Evropian furnizon vaksina për të gjithë botën në mes të një krize të paparë..

12.05.21 08:15 |

Bullgaria do të ndihmohet në pakësimin e emisioneve të dëmshme

Sipas Kryeministrit Bojko Borisov qëllimi i miratuar në Bruksel për pakësimin e emisioneve të dëmshme deri në 55% deri në vitin 2030, jep mundësi të mira për vende si Bullgaria, Polonia dhe Çekia, të cilat shpresojnë tek energjia e qymyrit...

11.12.20 16:56 |

Kryeministri Borisov dhe Kryetarja e KE-së Ursula von der Leyen shqyrtuan Planin për rimëkëmbje të Evropës

Të dy liderët kanë shqyrtuar propozimin e Komisionit Evropian (KE) për Kornizën e ardhshme shumëvjeçare financiare për periudhën 2021-2027 dhe instrumentin “Brezi i ardhshëm BE”, i krijuar nga KE-ja për rimëkëmbjen pas koronavirusit. Në..

14.06.20 17:04 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна