Eмисия новини
от часа

Arsimi në gjuhën bullgare mbetet problem për refugjatët ukrainas

Nga rreth 87 000 refugjatë ukrainas në Bullgari, afro 26 000 janë të akomoduar në baza dhe hotele në kuadër të programit shtetëror deri më 31 gusht, sipas një raporti në portalin “Bullgaria për Ukrainën”. Është e vështirë të thuhet se ku janë..

20.07.22 15:46 |

Ambasadori ukrainas Vitali Moskalenko e falënderoi Bullgarinë për mikpritjen e përzemërt të refugjatëve ukrainas

Ambasadori i Ukrainës në Sofje Vitali Moskalenko tha për bTV se qeveria bullgare dhe Zëvendëskryeministrja Kalina Konstantinova e kanë përballuar detyrën për të mirëpritur dhe akomoduar refugjatët ukrainas nga lufta. Qeveria ka..

06.06.22 11:52 |
Asen Vasilev

Asen Vasilev: Shpenzuam 60 milionë euro nga 148 milionë të ndarë për refugjatët ukrainas

Deri më tani u shpenzuan 60 milionë euro nga 148 milionë të ndarë nga programet evropiane për të ndihmuar refugjatët ukrainas, njoftoi Zëvendëskryeministri Asen Vasilev në Kuvendin Popullor. “Këto fonde do të vazhdojnë të përdoren për aktivitete të..

03.06.22 13:21 |

Po zhvendosin refugjatët ukrainas nga Ellhovo

Qendra e përkohshme e akomodimit në Ellhovo po mbyllet. Të gjithë më shumë se 200 refugjatët ukrainas, nga 600 personat që mbërritën në fillim, do të transportohen me 6 autobusë në bazat shtetërore në vend. Në Ellhovo kishte tension më 1 qershor..

02.06.22 11:42 |

Bullgaria kryeson BE-në në numrin e ukrainasve të regjistruar me mbrojtje të përkohshme

Masa për akomodimin në hotele, e shpallur deri më 31 maj, nuk do të zgjatet. Kjo u bë e qartë në një konferencë të Grupit të Koordinimit Operativ pranë qeverisë. Një deputet ukrainas kërkoi vazhdimin e programit për refugjatët ukrainas në..

12.05.22 15:32 |
Mariana Tosheva

Qeveria po kërkon një vend për të strehuar 25 000 refugjatë ukrainas deri në fund të majit

Deri në fund të majit, qeveria duhet të gjejë vende për gati 25 000 refugjatë ukrainas që tani po qëndrojnë në hotele. Kështu tha Kryetarja e Agjencisë për Refugjatë, Mariana Tosheva. Fundi i majit është afati i vendosur nga qeveria për të..

05.05.22 15:15 |

Masa për akomodimin e refugjatëve ukrainas përfundon në fund të majit

Në fund të muajit, qytetarët ukrainas që morën mbrojtje të përkohshme do të transferohen në bazat shtetërore dhe komunale anembanë vendit, kujton informacioni në faqen e internetit “Bullgaria për Ukrainën”. Që në fillim të masës, qeveria njoftoi se..

04.05.22 16:36 |

Afro 90 për qind e refugjatëve ukrainas në Bullgari kanë dëshirë të punojnë

Përafërsisht 30 mijë janë refugjatët ukrainas në hotelet e pushimoreve tona detare. Pas 31 majit në lidhje me fillimin e sezonit veror turistik, pjesa e madhe prej tyre do të transferohen në baza shtetërore. Asnjeri prej tyre nuk do të mbetet pa..

01.05.22 12:08 |

Më shumë se 38 000 refugjatë ukrainas ndodhen në Bullgari

Aktualisht në vendin tonë ka mbi 38 mijë refugjatë nga Ukraina, tha në Kuvendin Popullor Kryetarja e Agjencisë Shtetërore për Refugjatët Petja Përvanova. Sipas saj, problem mbetet sigurimi i përkthyesve dhe mbështetja logjistike. “Qytetarët që..

16.03.22 16:06 |

Më se 100 mijë refugjatë nga Ukraina pritet të mbërrijnë tek ne

Numri i refugjatëve në vendin tonë do të tejkalojë 100 mijë pas kontraktimit të korridoreve humanitare midis Ukrainës dhe Rusisë. Këtë e parashikoi deputeti i “Bullgarisë Demokratike Ivajllo Mirçev në një takim me hotelierë nga Ballçik, të cilën..

04.03.22 17:01 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера