Eмисия новини
от 05.00 часа
Bojko Borisov

Bojko Borisov: "Mafia dëshiron të rrëzojë qeverinë"

“ Mafia është ajo e cila tani dëshiron të rrëzojë qeverinë. Bixhozi, kontrabanda , të gjithë janë në rrugën kundër neve . Kjo më jep arsye që të mos japim dorëheqje.” Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një transmetim në rrjetet sociale..

09.09.20 13:44 |

Dita e 62 e protestave antiqeveritare në Bullgari

Ditën e 62 të protestave antiqeveritare në Sofje do të zhvillohet procesioni tradicional i protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe të kryeprokurorit. Liderët e protestave në Bullgari iu drejtuan ambasadorëve në Sofje , duke..

08.09.20 19:14 |

Dy muaj protesta antiqeveritare në Bullgari

Edhe sonte në ditën e 61 të protestave antiqeveritare të pakënaqurit nga pushteti grumbullohen në sheshin “Nezavisimost”. Me kërkesa për dorëheqjen e Kryeministrit Borisov, të qeverisë dhe të kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit drejtojnë..

07.09.20 17:03 |

61 ditë protesta antiqeveritare - situata është e qetë

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë tashmë 61 ditë. Aktualisht nuk ka udhëkryqe të bllokuara. Në Sofje dje në mbrëmje të pakënaqurit nga pushteti kaluan nën shenjën e Bashkimit të Bullgarisë, që nga sheshi “Nezavisimost” /"Pavarësia"/ deri..

07.09.20 11:03 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë 59 ditë

Situata në qendër të kryeqytetit është e qetë, ndërsa lëvizja  është normale. Nuk ka udhëkryqe të bllokuara, pasi policia parandaloi ndërtimin e një kampi të ri çadrash në bulevardin “Car Osvoboditell”. Protestuesit vetë i hoqën çadrat, pasi u..

05.09.20 17:40 |

Protestuesit u grumbulluan para Gjykatës Rajonale të Sofjes

Ditën e 59 të protestave antiqeveritare të pakënaqurit nga sistemi protestuan kundër dhunën policore para Gjykatës Rajonale në Sofje Udhëkryqet Orllov Most, para Rektoratit të Universitetit të Sofjes dhe në të ashtuquajturin “Trekëndësh i..

05.09.20 10:25 |

Protestuesit paralajmëruan se do të ndërtojnë përsëri barrikada

Ditën e 58 të protestave në Sofje lëvizja BOEC organizon para Pallatit Gjyqësor nga ora 13.00 një aksion për dhënie sinjalesh kundër personave dhe institucioneve që e kanë fajin për përleshjet gjatë protestës më 2 shtator, të ashtuquajturën..

04.09.20 10:21 |

Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për dorëheqje të menjëhershme të qeverisë

“Prova për t’u krijuar një Kushtetutë absurde, por e leverdishme për statukuon , me ndihmën e parave dhe të mburojave policore është një vepër kriminale ndaj së ardhmes së Bullgarisë. Parlamenti përpiqet duke e ndryshuar Kodin Zgjedhor ta bëjë..

03.09.20 19:53 |
Desisllava Ahlladova

Desillava Ahlladova është Ministrja e re e Drejtësisë

Parlamenti pushoi nga posti i Ministrit të Drejtësisë Danaill Kirillov dhe zgjodhi Desisllava Ahlladovën, e cila ishte Zevendësministre në kabinetin politik të Kirillovit. Danaill Kirillov dha dorëheqje si Ministër i Drejtësisë më 26 gusht pa..

03.09.20 16:21 |

Protestuesit në Bullgari nuk duan restart të shtetit me politikanë të komprometuar

Fillimi i stinës politike të vjeshtës në Bullgari u vu më 2 shtator me një mbledhje të deputetëve nga Legjislatura e 44 e Kuvendit Popullor, një pakënaqësi të fortë publike dhe një prani të shtuar të policisë. Protestuesit kundra drejtimit të vendit..

03.09.20 13:11 |
Всички новини: днес | вчера