Eмисия новини
от 02.00 часа

Protestuesit përsëri bllokuan qendrën e Sofjes

Me thirrje “dorëheqje” protestuesit përsëri bllokuan trafikun urban para Parlamentit në qendër të Sofjes, transmetoi BNR. Ministri i Brendshëm Hristo Terzijski shpjegoi para deputetëve se pas rritjes së tensionit natën me të gdhirë 3 shtatori policia..

03.09.20 11:45 |
Hristo Terzisjki në Parlament

Protestuesit deklaruan se nuk do të japin dorëheqje

Pushtetarët thirrën në Parlament Ministrin e Brendshëm Hristo Terzijski me rastin e rritjes së tensionit të protestave në Sofje, kur u lënduan shumë policë dhe qytetarë. Duam përkrahje të plotë për veprimet e policisë, deklaroi në emër të..

03.09.20 11:24 |

Rritje e tensionit gjatë protestës në Sofje

Pas një dite të tërë të protestave, me përleshje, njerëz të helmuar me gaz dhe të arrestuar, ditën e 56 të protestave antiqeveritare në Sofje pas orës 21 tensioni u rrit edhe më shumë. Bomba të vogla, vezë, shishe plastike dhe pllaka guri..

02.09.20 23:44 |
Presidenti Rumen Radev bashkë me Nënpresidenten Ilijana Jotova

Presidenti kërkoi para Parlamentit dorëheqjen e qeverisë

Presidenti Rumen Radev i bëri apel Parlamentit dhe popullit. Kjo ndodhi në sfondin e protestave para godinës së rrethuar të Kuvendit Popullor. Arratisja nuk do t’ju shpëtojë nga turpi. Kjo tregon se Parlamenti i vërtetë është para godinës , tha..

02.09.20 10:37 |

Presidenti Radev ka projekt të vet për Kushtetutë

“Kjo qeverisje përfundoi nga pikëpamja morale, është me rëndësi që të përfundojë sa më shpejt edhe nga pikëpamja formale , tha Presidenti Rumen Radev. Gjithçka tjetër është agoni, humbje kohe dhe rrit edhe më shumë tensionin në shoqëri. Nuk është..

01.09.20 12:36 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë – dita e 55

Ditën e 55 të protestave në qendër të Sofjes u përhapën kërcënime për vdekje. Nën fshesat e xhamit të shumë automjeteve ishin vendosur pusulla me mbishkrime “Dorëheqje ose arkivol!” Nuk është e qartë nëse bëhet fjalë për aksion të pjesëmarrësve..

01.09.20 11:15 |

Ditën e 54 të protestave antiqeveritare bullgarët e pakënaqur u drejtohen institucioneve evropiane

Ditën e 54 të protestave në Bullgari me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit mblidhen para përfaqësisë së Komisionit Evropian në lidhje me aksionin e planifikuar prej tyre “Hapja në masë e syve”. Më këtë..

31.08.20 19:51 |
Danaill Kirillov

Ministri i drejtësisë dha dorëheqje

Ministri i drejtësisë Danaill Kirillov dha dorëheqje njoftoi qendra qeveritare e shtypit. Ai e dha dorëheqjen pas bisedimeve me kryeministrin Bojko Borisov. Kryeministri do të vendosë të pranojë apo jo dorëheqjen pas bisedimeve me partnerët e..

26.08.20 14:14 |

Protestat antiqeveritare dhe kontra protestat po vazhdojnë

Ditën e 48 të protestave mbeten të bllokuara tri udhëkryqe kryesore në Sofje. Protestuesit paralajmërojnë se në qoftë se Kryeministri Bojko Borisov vazhdon t’i nënvlerësojë kërkesat e tyre, më 2 shtator do të zhvillojnë një aksion të madh..

25.08.20 19:58 |

Ditën e 48 të pakënaqësisë civile - dorëheqje nuk ka

Organizatorët e protestave me kërkesë për dorëheqjen e kryeministrit dhe kryeprokurorit bëjnë apel për protestë në masë më 2 shtator kur pritet parlamenti të zhvillojë mbledhjen e parë pas pushimeve. Në Sofje mbeten të bllokuara tri udhëkryqet kryesore...

25.08.20 08:57 |
Всички новини: днес | вчера