Eмисия новини
от 07.00 часа
Rosem Hristov

Ne nuk do të ngremë një çështje arbitrazhi kundër Gazpromit për gazin e pezulluar

"Nuk është në interesin e Bullgarisë të kërkojë zgjidhje arbitrazhi për furnizimet e ndërprera nga pala ruse", deklaroi në Kuvend ministri në detyrë i energjetikës Rosen Hristov. Sipas tij, monopolisti rus “Gazprom” ka ndërprerë komunikimin me vendin..

17.11.22 15:51 |
Ministri Rosen Hristov

Nga 1 tetori, Azerbajxhani mund të furnizojë me gaz Bullgarinë

Azerbajxhani është gati të furnizojë gazin në lidhjen Bullgari-Greqi nga 1 tetori, deklaroi ministri i energjisë Rosen Hristov nga qeveria e përkohshme, pas bisedës me homologun e tij azerbajxhanas Parviz Shahbazov. Të dy ministrat diskutuan sot në një..

30.08.22 18:00 |
Bojko Borisov

Lideri i GERB akuzoi ish-sundimtarët për sabotim të kontratave të tyre për gazin amerikan

Lideri i GERB-it Bojko Borisov akuzoi ish-kryeministrin Kirill Petkov dhe ish-zëvendëskryeministrin Asen Vasilev për sabotim të furnizimit me gaz natyror të lëngshëm amerikan në vend. Në fund të mandatit të tij, Kirill Petkov arriti marrëveshje..

23.08.22 16:20 |

Politika dhe furnizimet me gaz - dy të panjohura të mëdha

Gushti në Bullgari po fillon në mënyrë të nxehtë, politikisht dhe ekonomikisht. Që në ditën e parë të muajit, të gjithë sytë u drejtuan te Presidenti, i cili lëshoi dy dekrete për shpërbërjen e Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor dhe për..

01.08.22 15:31 |

Rusia pezullon furnizimin me gaz në kuadrin e “Rryma Veriore” për 10 ditë

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimin e të mbijetuarve nën rrënojat e ndërtesave të banimit në qytetin Çasov Jar, të cilat u goditën nga një sulm me raketa ruse. Raportohen 15 të vdekur. Më shumë se 20 persona mbeten nën rrënoja. Nuk ka asnjë..

11.07.22 09:11 |
Aleksandër Nikollov

Bullgarët të jenë të qetë për furnizimin me gaz, po hartohet një plan

Nga Bullgaria kërkohen përpjekje maksimale që të plotësohen nevojat specifike dhe periudha e dimrit të kalojë qetë. Këtë e deklaroi para gazetarëve Ministri i Energjetikës në dorëheqje, Aleksandër Nikollov, pas seancës së mbyllur të Kuvendit..

07.07.22 16:31 |

Lufta në Ukrainë është tema kryesore e forumit në Davos

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha në një konferencë shtypi se Rusia nuk mund të ndërpresë furnizimet me armë për Ukrainën, madje edhe të gjurmojë dhe sulmojë grupe individuale. “Ne kemi një zinxhir..

23.05.22 09:25 |
Ministri Asen Vasilev

Pas pezullimit të naftës ruse, ekonomia bullgare mund të përballet me situatën jo më shumë se gjashtë muaj

Komisioni Evropian do t'i japë Bullgarisë mundësinë për të vazhduar furnizimin me naftë ruse, por në të njëjtën kohë do të kërkohen mënyra për të diversifikuar importet. Sipas zëvendëskryeministrit dhe ministrit të financave Asen Vasilev, ekonomia..

13.05.22 15:25 |

Nuk do të ketë mungesë gazi

Greqia dhe Gjermania janë gati të rrisin furnizimin me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë pas pezullimit të importeve ruse, raportoi Financial Times, duke u mbështetur te të dhënat e operatorëve gjermanë dhe grekë të gazit për rritjen e vëllimeve të..

29.04.22 11:34 |

Ukraina do të ftojë kompanitë bullgare të marrin pjesë në rindërtimin e vendit

Presidenti i SHBA-së Joe Biden tha se po punohet për të devijuar gazin natyror direkt për në Bullgari dhe Poloni në përgjigje të pezullimit të furnizimeve ruse. “Ne nuk do ta lejojmë Rusinë të shmangë sanksionet me anë të frikësimit apo zhvatjes...

29.04.22 09:02 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера