Eмисия новини
от 14.00 часа

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

23.09.22 19:52 |

Interkonektori Greqi-Bullgari do të vihet në funksion më 1 tetor

Lidhja ndërsistemore e gazit Greqi-Bullgari do të vihet në shfrytëzim më 1 tetor me një ceremoni zyrtare në Sofje. Kjo bëhet e qartë nga një njoftim për shtyp i Presidencës. Në këtë ceremoni pritet të mbërrijnë Presidentja e Komisionit Evropian,..

19.09.22 17:36 |
Sergej Stanishev

Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të Partisë së Socialistëve Evropianë

Kryetari i Partisë së Socialistëve Evropianë dhe eurodeputet bullgar Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të partisë në kongresin e ardhshëm në Berlin. Ai e bëri të ditur këtë në një konferencë për shtyp në..

16.09.22 16:58 |
Dimitër Stojanov

Bullgaria nuk ka armë të rënda shtesë për t’ia dorëzuar Ukrainës

Bullgaria nuk mund t’i dorëzojë armë të rënda Ukrainës, sepse “ushtria bullgare nuk ka armë të tepërta”, tha për BNR Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. “Jo vetëm gazi është një armë, e ashtuquajtura fuqia e butë është gjithashtu..

16.09.22 12:32 |
Rosen Hristov

Ministri i Energjetikës pret ulje 10 për qind të çmimit të gazit

Bullgaria kërkon saktësi nga Komisioni Evropian për masat e sigurisë energjetike nëpërmjet kursimeve të energjisë elektrike. Vendi ka synimet e veta për diversifikimin e burimeve të energjisë dhe sigurimin e stabilitetit, tha në Varna Ministri i..

15.09.22 13:11 |
Ministri Ivan Shishkov

Pas datës 19 shtator do të jetë në funksion gazsjellësi i ri për në Komotini të Greqisë

Gazsjellësi i ri për në Greqi pritet të jetë gati javën e ardhshme dhe të marrë aktin 16 për funksionim, bëri të ditur ministri i zhvillimit regjional nga qeveria e përkohshme Ivan Shishkov, i cili inspektoi interkonektorin “Këtë javë presim të..

12.09.22 15:31 |

Ka përparim në përfundimin e ndërtimit të interkonektorit me Greqinë

Pavarësisht tensionit për shkak të afateve të shkurtra, shteti po punon në mënyrën më të shpejtë për të përfunduar ndërtimin e lidhjes së gazit me Greqinë. Sipas ministrit të zhvillimit rajonal, Ivan Shishkov, deri në fund të javës së ardhshme duhet të..

02.09.22 17:43 |

Çmimi i gazit për muajin shtator rritet me 19%

Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit miratoi çmimin e karburantit blu për muajin shtator me vlerë prej 353.21 levash/MWh (180.59 euro). Krahasuar me çmimin e muajit gusht (297.89 leva/MWh), kur gazi u rrit me 60%, rritja është 18,57%...

01.09.22 19:28 |
Rosen Hristov

Ministri i Energjetikës shpreson për një rezultat pozitiv të negociatave me “Gazprom”

Ne jemi në komunikim me “Gazprom” dhe po përpiqemi të arrijmë një përfundim pozitiv të negociatave dhe rifillimin e furnizimeve në kushte të favorshme për ne. Klauzolat e kontratës janë konfidenciale, si dhe të gjitha negociatat dhe shkëmbimi i..

31.08.22 19:29 |
Ministri Rosen Hristov

Nga 1 tetori, Azerbajxhani mund të furnizojë me gaz Bullgarinë

Azerbajxhani është gati të furnizojë gazin në lidhjen Bullgari-Greqi nga 1 tetori, deklaroi ministri i energjisë Rosen Hristov nga qeveria e përkohshme, pas bisedës me homologun e tij azerbajxhanas Parviz Shahbazov. Të dy ministrat diskutuan sot në një..

30.08.22 18:00 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера