Eмисия новини
от 18.00 часа

Prokuroria po kontrollon sinjale kundër kandidates për kryeministre, Maria Gabriel

Pak para takimit të presidentit Rumen Radev me kandidaten për kryeministre të GERB-SDS Maria Gabriel, prokuroria e shtetit njoftoi se po fillon hetime kundër saj dhe liderit të GERB-it Bojko Borisov. Sinjalet e paraqitura nga një shoqatë civile kanë të..

22.05.23 14:13 |
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

24.03.23 09:21 |

KQZ miratoi kushtet për video-kontroll ditën e zgjedhjeve më 2 prill

Kushtet për video incizim dhe transmetim video gjatë numërimit të rezultateve të zgjedhjeve më 2 prill tashmë u miratuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, u vendos që ditën e zgjedhjeve të ketë video-kontroll..

08.02.23 17:12 |
Ilin Dimitrov

Operatorët turistikë duan krijimin e një “policie turistike” në industri

Kufizimi i ekskursioneve ilegale do të jetë një nga prioritetet gjatë mandatit të ri të ushtruesit të detyrës së ministrit të turizmit, Ilin Dimitrov. Ai renditi detyrat para ministrisë në muajt e ardhshëm. Me industrinë e turizmit do të hartohet një..

07.02.23 12:40 |
Nikollaj Millkov

Aderimi i mundshëm i Bullgarisë në Shengen nga 1 tetori

1 tetori është data që “mund të përvijohet” për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen, deklaroi ministri në detyrë i punëve të jashtme, Nikollaj Millkov, në një seancë të hapur në Kuvendin Popullor. Që nga fillimi i vitit, Suedia mori presidencën me..

11.01.23 17:59 |

Shteti merr kontrollin fitosanitar të Pikës Kufitare “Kapiten Andreevo”.

Ndërpritet kontrata me kompaninë që kryente dezinfektimin e Pikës Kufitare “Kapiten Andreevo”. Këtë e njoftoi ministri teknik i bujqësisë Javor Geçev pas inspektimit të shërbimit të kamionëve në kufi. Për momentin situata në pikën kufitare është e qetë..

10.01.23 18:41 |

Një sistem i ri ndihmon kontrollin e rrugëve

Një sistemi i ri informativ për të ndihmuar kontrollin e trafikut, i cili hyri në fuqi që prej datës 4 janar, u prezantua sot. Sistemi u mundëson punonjësve të policisë të kontrollojnë në kohë reale informacionin mbi automjetet, drejtuesit e mjeteve..

09.01.23 14:54 |

Transportuesit bullgarë mbështesin kolegët e tyre rumunë për heqjen e kontrollit kufitar

Dhoma e Transportuesit Automobilistik në Bullgari doli me pozitën, se  pasi mos na lejojnë në Shengen, qeveritë e Bullgarisë dhe Rumanisë duhet të heqin kontrollin kufitar mes dy vendeve tona. Kjo u bë vetëm një ditë pasi Bashkimi Kombëtar i..

13.12.22 15:06 |

U zbuluan derra të egër me murtajë afrikane

Ekipet e gjuetisë në rajonin e qytetit Ruse qëlluan tre derra të egër të infektuar me murtajë afrikane. “Sapo kemi mostra pozitive në fillim të sezonit, është shqetësuese për fermat e derrave dhe fermat private”, tha për BNR Dr. Nikollaj Nenov nga..

30.11.22 15:29 |

EP bëri thirrje që Bullgaria dhe Rumania të hyjnë në Shengen

Me 547 vota pro, 49 kundër dhe 43 abstenime, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë në të cilën ngulet këmbë që Këshilli i BE-së të lejojë Bullgarinë dhe Rumaninë të bëhen pjesë e Shengenit deri në fund të vitit. Në dokument, eurodeputetët..

18.10.22 16:42 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна