Eмисия новини
от 18.00 часа
Ministri Vlladisllav Goranov

Ministri i Financave Vlladisllav Goranov bëri thirrje që të jemi më të matur gjatë ditëve të para të krizës

Të jemi më të matur gjatë ditëve të para të krizës dhe t’i shpërndajmë resurset së pari për më të prekurit, për këtë bëri thirrje Ministri i Financave Vlladisllav Goranov në debatin për aktualizimin e buxhetit shtetëror. Debati për ndihmën e..

06.04.20 17:57 |

KE: Bullgaria nuk duhet të pengojë udhëtimin e punëtorëve sezonalë

Bullgaria nuk duhet të pengojë udhëtimin e punëtorëve sezonalë nga vendi ynë deri në vendet e punës së tyre, tha para gazetës “Sega” një zëdhënës i Komisionit Evropian. Udhëzimet për lëvizje të lirë të punëtorëve gjatë kohës së pandemisë së..

06.04.20 17:05 |
Dr. Georgi Galev

7 janë të infektuarit në Ambulancën e Sofjes

7 nëpunës të Qendrës së mjekësisë urgjente – Sofje janë infektuar me COVID-19, njoftoi  d-r Georgi Galev. Ata janë nën karantinë dhe shfaqjet e sëmundjes tek ata janë të lehta, sqaroi ai. Priten rezultatet përfundimtare nga testimi i tyre. Infektimi i..

06.04.20 16:32 |

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve –..

06.04.20 15:57 |
Prof. asoc. Georgi Popov

80% prej rasteve të COVID-19 kalojnë me simptoma të lehta

Tek 80% prej të infektuarve me koronavirusin e ri në Bullgari, sëmundja kalon me simptoma të lehta – ashtu siç pohojnë dhe statistikat botërore, shpjegoi drejtori i Akademisë Mjekësore Ushtarake, i cili është dhe shefi i katedrës “Sëmundje ngjitëse”..

06.04.20 14:49 |

40 mijë të punësuar në ndërmarrje të mëdha dhe të mesme janë prekur nga kriza

Studimi i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari konstatoi se mbi 40 mijë nëpunës nga 72 ndërmarrje të mesme dhe të mëdha në vend janë prekur nga kriza e koronavirusit . Kjo pohon tendencën që tashmë ishte regjistruar – 78% prej..

06.04.20 14:28 |

Rifillojnë dezinfektimin e Sofjes

Bashkia e Kryeqytetit informoi se me përmirësimin e motit firmat e pastrimit në Sofje kanë rifilluar dezinfektimin e rrugëve dhe bulevardeve të qytetit. Vazhdon dhe dezinfektimin e transportit urban dhe koshave të plehrave. Këto veprime janë lidhur me..

06.04.20 14:15 |
Vlladisllav Goranov

Për shkak të COVID-19 korrigjohet financimi i spitaleve në Bullgari

Ministri i financave Vlladisllav Goranov tha në parlament se spitalet, puna e të cilave për shkak të krizës me COVID-19 është e kufizuar tani, do të marrin 85 për qind nga fitimet e tyre mesatare mujore. Bëhet fjalë për spitale përmes të cilave nuk mund  të..

06.04.20 12:53 |

Bullgarja Aneta Rinaldi në Romë: “Duhet të jemi të disiplinuar dhe të besojmë në kuptimin e ekzistencës sonë”

Masat e rrepta të cilat u vendosën në shumicën e shteteve evropiane që të ndalohet përhapja e koronavirusit dështuan planet e qindra bullgarëve, të cilët nuk do të kthehen për festat e Pashkëve. Thirrja që të mos udhëtohet nga dhe për në Itali..

06.04.20 12:37 |

Gjendja e jashtëzakonshme në Bullgari shqetëson më shumë të rinjtë

Një analizë e Fakultetit Filozofik të Universitetit të Sofjes konstaton, se gjendja e jashtëzakonshme vendosur për shkak të koronavirusit shqetëson më tepër të rinjtë. Te njerëzit në moshë deri në 29 vjeç ka nivele më të larta të shqetësimit, frikës dhe..

06.04.20 10:31 |
Всички новини: днес | вчера