Eмисия новини
от 20.00 часа

Shfuqizim i masave kufizuese dhe PCR teste për të gjithë që hyjnë në Bullgari

Shtabi Operativ Kombëtar rekomandon shfuqizimin gradual të masave anti-epidemike në Bullgari. Këtë e bëri të ditur në një mbledhje pune Kryeministri Bojko Borisov. Aktualisht në saje të masave të miratuara sëmundshmëria në vend sipas bazës 14..

25.01.21 13:09 |

Tregtarët këmbëngulin për hapjen e objekteve të mbyllura për shkak të Covid-19

Pronarët e objekteve tregtare të mbyllura për shkak të masave anti-epidemike këmbëngulin për hapjen e tyre, madje me çmimin e ditëve më të pakta të punës dhe një orari më të kufizuar të punës. Këtë e deklaroi Asociacioni Bullgar Retail në një letër..

25.01.21 11:54 |

Një dërgesë e re vaksinash mbërriti në Bullgari

Mbi 14 000 doza të vaksinave Pfizer janë shpërndarë në Bullgari. 83 mijë doza të tjera nga i njëjti prodhues priten në shkurt dhe në mars – gjithsej 104 mijë, ndërsa për muajin mars shuma nuk është e caktuar përfundimisht . Këtë e tha para..

25.01.21 10:29 |

10% janë rastet e reja pozitive të Covid-19

121 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari pas gjithsej 1207 testeve të kryera gjatë 24 orëve të fundit, ose 10%. Numri më i lartë i njerëzve të infektuar është në Sofje – 35, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit në..

25.01.21 08:53 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 323

Do të blejmë vaksina ruse dhe kineze nëse Evropa i miraton ato Versioni optimist parashikon 1.5-2 milion të imunizuar kundër Covid-19 deri në fund të gushtit, tha para BNR Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve..

24.01.21 17:25 |
Dr. Nikollaj Brënzallov

Vendi ynë nuk është i kërcënuar nga shtami i ri i Covid-19

Nuk ka gjasa që shtami i ri i Covid-19 të përhapet aq shpejt sa në Mbretërinë e Bashkuar, tha për bTV Dr. Nikollaj Brënzallov, Zëvendës Kryetar i Bashkimit të Mjekëve Bullgarë. Ne nuk kemi një lëvizje të tillë të njerëzve dhe kaq shumë grupe..

24.01.21 16:11 |
Prof. Todor Kantarxhiev

Do të blejmë vaksina ruse dhe kineze nëse Evropa i miraton ato

Versioni optimist parashikon 1.5-2 milion të imunizuar kundër Covid-19 deri në fund të gushtit, tha para BNR Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Ai theksoi se në mënyrë që të shmanget një..

24.01.21 12:49 |
Dr. Nikollaj Uvaliev

Koronavirusi është i shërueshëm kur zbulohet në kohë

“Që prej tre muajve jam në fushën e pandemisë së koronavirusit dhe mund të them se kjo sëmundje është e shërueshme”, tha për Nova TV Dr. Nikollaj Uvaliev nga “Axhibadem Siti Klinik – Mladost”. Ai shpjegoi se gjëja më e rëndësishme është kapja e..

24.01.21 10:37 |

Përafërsisht numër i barabartë i atyre që janë infektuar dhe shëruar nga koronavirusi

266 raste të reja të Covid-19 u zbuluan në 24 orët e fundit në 4479 teste, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. Përqindja e mostrave pozitive mbetet e ulët - gati 6 për qind e të gjithë të testuarve. Shumica e të infektuarve..

24.01.21 10:16 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 322

Fillon sprovimi i vaksinës bullgare kundër koronavirusit Krijimi i vaksinës bullgare kundër Covid-19 është në një fazë shumë të avancuar dhe testimi i saj mbi kafshë do të fillojë deri në një javë, tha doc. Andrej Çorbanov nga Instituti i..

23.01.21 17:34 |
Всички новини: днес | вчера