Eмисия новини
от 01.00 часа

Në Pazarxhik lindi një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19

Një grua 28 vjeçe me koronavirus nga qyteti Pazarxhik i Bullgarisë Jugore ka lindur një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19. Para kësaj gruaja u shtrua në spitalin e qytetit me temperaturë të lartë, kollë dhe gjendje të keqe. Pasi iu..

18.01.21 16:08 |

Pronarët e restoranteve kërcënuan me mosnënshtrim ndaj masave anti-epidemike

Pronarët e restoranteve, të klubeve të natës dhe të diskotekave kërcënuan me mosnënshtrim ndaj masave anti-covid de hapje simbolike të lokaleve, në qoftë se nuk marrin lejë për punë pas datës 31 janar. “Në Bullgari ka 27 800 lokale. Njerëzit..

18.01.21 15:46 |

Kovid-kriza i ka ulur aksidentet rrugore dhe viktimat

Aksidentet e rënda të trafikut në Bullgari u ulën me 15 për qind. 466 njerëz vdiqën në rrugë në vitin 2020. Kjo është 164 persona më pak se në vitin 2019, tha gjatë një inspektimi në rajonin e Plovdivit Ministri i Brendshëm Hristo Terzijski. “Unë dua të..

18.01.21 14:19 |
Desisllava Ahlladova

Dhuna në familje u rrit gjatë pandemisë

Gjatë pandemisë së koronavirusit ka një rritje të dhunës në familje në të gjitha vendet e BE, veçanërisht kundër grave, tha Ministrja e Drejtësisë Desisllava Ahlladova për BNR. “Sipas një sondazhi kombëtar 3/4 e të gjitha rasteve të dhunës janë..

18.01.21 12:39 |

Riorganizimi i prodhimit ngadalëson furnizimet e vaksinave

Vetëm ky furnizim i vaksinave Pfizer/BioNTech është shkurtuar, tha kryeinspektori shëndetësor shtetëror docent Angell Kunçev, kur priti dërgesën e 18 720 dozave në Aeroportin e Sofjes. “Nëse doni detaje pse është kështu, duhet të pyesni..

18.01.21 09:57 |

6.4 për qind janë të infektuar rishtas me Covid-19 nga 1194 teste

Për 24 orët e fundit, rastet e reja të infektimit me koronavirus në vend janë 77 nga 1194 teste të kryera, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. 3485 persona u shtruan në spital, nga të cilët 341 në njësinë e kujdesit..

18.01.21 09:07 |

Fillon faza e dytë e vaksinimit kundër koronavirusit

Që nga sot fillon faza e dytë e imunizimit kundër Covid-19 të njerëzve në rajonet, ku u janë vendosur vaksina të mjaftueshme mjekëve. Sipas planit kombëtar të vaksinimit grupi i dytë përfshin njerëzit në azile, specialistët pedagogjikë dhe..

18.01.21 04:05 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 316

Të imunizuarit kundër Covid-19 do të marrin me kohë dozën e dytë të vaksinës Në vend të 35 000 dozave të premtuara fillimisht të vaksinave Pfizer / Biontech, në Bullgari do të mbërrijnë 18 720, vuri në dukje para BNT-së Bogdan Kirillov,..

17.01.21 17:30 |
Marijana Nikollova

75% ulje e turistëve gjatë stinës dimërore për shkak të pandemisë

Me 75% është ulur numri i turistëve gjatë kësaj stine dimërore, bëri të ditur Ministrja e Turizmit dhe Zëvendëskryeministre Marijana Nikollova, e cila ishte për vizitë në rrethin e Smoljanit. Me rastin e shkeljeve të masave anti-epidemike nga..

17.01.21 16:31 |

Përsëri festim i paligjshëm, këtë herë në një hotel në kryeqytet

60 veta kanë festuar dje në mbrëmje në një hotel të njohur në lagjen “Llozenec”, duke shkelur ndalesën për takime të tilla në kushtet e pandemisë së koronavirusit, njoftoi policia. Gjatë kontrollit është bërë e qartë se restoranti i panoramës i..

17.01.21 11:12 |
Всички новини: днес | вчера