Eмисия новини
от 12.00 часа

KE-ja miratoi skemën bullgare në përkrahje të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme

Komisioni Evropian miratoi skemën bullgare me përmasë rreth 80 mln. euro në përkrahje të ndërmarrjeve mikro, të vogla dhe të mesme, të prekura nga pandemia e koronavirusit. Ai do të bashkëfinancohet nga Fondi Evropian i Zhvillimit Rajonal dhe do të..

20.01.21 15:50 |
Andrej Kovaçev

Certifikata e vaksinimit nuk është diskriminuese

Për të përmbushur planin e BE për vaksinimin e 70 për qind të njerëzve në komunitet deri në pranverë, kompanitë farmaceutike duhet të përmbushin kontratat e furnizimit me vaksina dhe vendet anëtare duhet të kenë aftësinë për të vaksinuar gjithnjë e..

20.01.21 12:56 |

Të infektuarit rishtas me Covid-19 janë nën 7 për qind nga 7921 teste

544 janë rastet e reja të koronavirusit në vend të zbuluara nga 7921 teste të kryera. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. Mostrat pozitive janë 6.8 për qind. 33 815 janë pacientët aktivë me Covid-19. 3223..

20.01.21 08:51 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 318

Çdonjëri ka akses tek certifikata e vet për Covid-19 Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov paraqiti certifikatën për vaksinim kundër Covid-19. Çdo person i vaksinuar që ka nënshkrim elektronik mund të marrë certifikatën e vet..

19.01.21 19:55 |

Kryeministri mohoi spekulimet me blerjen e një vaksine të caktuar kundër Covid-19

Ekzistojnë spekulime se Bullgaria mbështetet në vaksinat e një kompanie. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov. Kryeministri Bojko Borisov gjithashtu hodhi poshtë thëniet se Bullgaria porositi qëllimisht sasi më të mëdha të një..

19.01.21 17:57 |
Prof. Kostadin Angellov

Çdonjëri ka akses tek certifikata e vet për Covid-19

Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov paraqiti certifikatën për vaksinim kundër Covid-19. Çdo person i vaksinuar që ka nënshkrim elektronik mund të marrë certifikatën e vet elektronike dhe të ketë qasje në dosjen e tij të pacientit, vuri..

19.01.21 12:27 |

Po shqyrtohet lehtësimi i masave anti-epidemike

Vendimi për shfuqizimin e masave kundërepidemike do të merret deri më 21 janar. Në një mbledhje te Kryeministri anëtarët e qeverisë dhe të Shtabit Operativ Kombëtar deklaruan se po të ketë rritje të re të sëmundshmërisë dhe presion mbi spitale,..

19.01.21 11:50 |

Është regjistruar komplikim i rrezikshëm tek fëmijët pas Covid-19

Në Bullgari janë regjistruar 20 raste të një ndërlikimi të rrezikshëm pas Covid-19 tek fëmijët - sindromi inflamator multisistem. Pediatri dr. Kalin Lisiçki tha për televizionin bTV se shfaqja kryesore e sindromit është temperatura e lartë -..

19.01.21 10:52 |

7533 u shëruan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

570 janë të infektuarit me koronavirus nga 7964 teste të kryera në 24 orët e fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Kjo është mbi 7% prej atyre që janë testuar. 39 563 janë rastet aktive. 3312 pacientë janë të shtruar në spital. 329..

19.01.21 08:54 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 317

Filloi faza e dytë e vaksinimit kundër koronavirusit Që nga sot filloi faza e dytë e imunizimit kundër Covid-19 të njerëzve në rajonet, ku u janë vendosur vaksina të mjaftueshme mjekëve. Të imunizuarit me vaksinat..

18.01.21 19:35 |
Всички новини: днес | вчера