Eмисия новини
от 00.00 часа

Arratisje nga Covid-19 në... parajsë

Qindra bullgarë i thonë “jo” Covid-19, duke shkuar për një-dy javë në... parajsë. Bëhet fjalë për detinacione ekzotike si Maldivet, Zanzibari, Egjipti, Tenerife, etj.,të cilat janë bërë sinonim i detit smerald, plazheve të bardha, palmave dhe përjetësisë...

14.01.21 07:10 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 312

Mbërriti dërgesa e parë e vaksinës së Kompanisë "Moderna" Dërgesa e parë me 2400 doza të vaksinës kundër Covid-19 te Kompanisë Farmaceutike Amerikane “Moderna” është tashmë në Bullgari. Kjo u njoftua gjatë një seance qeveritare nga..

13.01.21 19:30 |
Ambasadorja e Shqipërisë në Bullgari Donika Hoxha

Bullgaria dhe Shqipëria janë duke shqyrtuar furnizime eventuale të vaksinave kundër Covid-19

Bullgaria ka marrë vendim politik për të studiuar mundësitë për sigurimin e vaksinave kundër Covid-19 për shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe të Partneritetit Lindor, ndër të cilat është edhe Shqipëria. Këtë e tha Ministri bullgar i Shëndetësisë..

13.01.21 18:28 |
Ministri Angellov

Mësuesit do të testohen me teste antigjeni për Covid-19

Mund të ketë ndryshim të masave anti-epidemike jo më herët se shkurti, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov gjatë pranimit të vaksinave të para kundër Covid-19 nga prodhuesi “Moderna”. Do të analizojmë se çfarë është sëmundshmëria reale..

13.01.21 16:36 |

Survakarët do të dëbojnë koronavirusin në fshatrat e Pernikut

Sipas traditës banuesit e fshatrave të Pernikut dhe sivjet do të ndezin zjarre rituale, që të shënojnë festën “Surva”. Tradita, e cila është një pjesë e trashëgimisë botërore kulturore të UNESKO-s, urdhëron që banuesit vendas të maskohen në natën e 13..

13.01.21 15:12 |

Mbërriti dërgesa e parë e vaksinës së Kompanisë "Moderna"

Dërgesa e parë me 2400 doza të vaksinës kundër Covid-19 te Kompanisë Farmaceutike Amerikane “Moderna” është tashmë në Bullgari. Kjo u njoftua gjatë një seance qeveritare nga Kryeministri Bojko Borisov. Ai urdhëroi Ministrin e Shëndetësisë të..

13.01.21 13:22 |
Cvetana Pironkova

Cvetana Pironkova kapërceu kualifikimet e Kampionatit të Hapur të Australisë

Tenistja më e mirë bullgare Cvetana Pironkova kapërceu kualifikimet e Australian Open, të cilat u zhvendosën në Dubai për shkak të pandemisë së koronavirusit. Bullgarja e cila ishte me numër 21, mundi e 14-të Margarita Gasparjan (Rusi) me 6:3, 7:5..

13.01.21 11:41 |

Numri i njerëzve të shtruar në spital me Covid-19 ra nën 4000

Për herë të parë që nga fillimi i nëntorit, numri i pacientëve me Covid-19 të trajtuar në spitalet është nën 4000, njoftoi BTA. Në 24 orët e fundit, 750 raste të reja të koronavirusit janë identifikuar nga 9647 teste të kryera. Më shumë raste..

13.01.21 09:14 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 311

8% jan ë rastet e reja të Covid-19 620 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari pas 7804 testeve të kryera. Kjo do të thotë se 7.94% e mostrave janë pozitive. Shumica e regjistruar rishtazi me Covid-19 janë në Sofje - 110,..

12.01.21 19:21 |
Llëçezar Tomov

Matematikani Llëçezar Tomov: Pllaja paralajmëron një rritje të rasteve Covid-19

Ne nuk e vumë si detyrë imunizimin e shpejtë një përparësi për të hapur ekonominë dhe shoqërinë. Shoqëria jonë nuk është e disiplinuar dhe kjo nuk lejon një lehtësim serioz të masave - ky mendim u shpreh për BNR nga matematikani Llëçezar Tomov. Ai..

12.01.21 18:44 |
Всички новини: днес | вчера