Eмисия новини
от часа
Ivan Demerxhiev

Bullgaria po negocion mbështetje financiare për t'u përballur me fluksin e emigrantëve

Që nga fillimi i vitit 2023, emigrantët e paligjshëm që hyrën në Bullgari u rritën me më shumë se një të tretën, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar 2022. Lidhur me këtë, në Kuvendin Popullor, ushtruesi i detyrës së ministrit të..

10.05.23 19:43 |
Miistria e Punëve të Jashtme

Ministria e Jashtme thirri për takim ambasadoren e Maqedonisë së Veriut në Bullgari

Ministri i Punëve të Jashtme Ivan Kondov sot më 9 maj thirri për një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme ambasadoren e Maqedonisë së Veriut në Bullgari, Agneza Popovska, njoftoi MPJ. Ministri Kondov i shprehu ambasadores Popovska shqetësim dhe..

09.05.23 19:23 |
Rosen Zheljazkov dhe Roberta Mecolla

Shengen deri në fund të vitit është ndër prioritetet kryesore të Bullgarisë

Anëtarësimi në Shengen deri në fund të vitit është ndër prioritetet kryesore të Bullgarisë. Vendi ynë vlerëson shumë mbështetjen e Parlamentit Evropian për këtë temë. Këtë e deklaroi kryetari i Kuvendit Popullor, Rosen Zheljazkov, në një takim me..

24.04.23 16:52 |

Trafik intensiv në pikat kufitare me Rumaninë dhe Greqinë

Intensiv është qarkullimi për kamionë në dalje të të gjitha pikave kufitare me Rumaninë dhe në të dy drejtimet e pikës “Kullata” me Greqinë, njofton Policia Kufitare. Në pikat e përbashkëta kufitare me Greqinë mund të kalojnë vetëm makina dhe..

14.04.23 15:21 |

Për kufirin bullgaro-turk do të marrim 200 milionë euro nga BE

Vendi ynë do të marrë 200 milionë euro nga BE për të forcuar sigurinë e kufirit bullgaro-turk. Këtë e tha ministri i punëve të brendshme, Ivan Demerxhiev, gjatë vizitës së tij në Departamentin e Policisë Kufitare në qytetin Mallko Tërnovo. Bullgaria..

28.03.23 14:56 |

BE do të financojë frenimin e fluksit të emigrantëve ndaj Bullgarisë

Komisioni Evropian njoftoi se po fillon një projekt pilot me Bullgarinë për të ndaluar ardhjen e paligjshme të emigrantëve dhe për të përmirësuar sigurinë kufitare. Sofja pritet të zbatojë masat për vlerësimin e përshpejtuar të kërkesave për azil dhe..

21.03.23 09:51 |

190 000 migrantë janë ndaluar në kufirin me Turqinë në vitin 2022

Presioni i paprecedentë i emigrantëve ndaj Bullgarisë është rritur me 30% që nga fillimi i vitit. Megjithatë, një numër shumë i vogël i përpjekjeve për hyrje të paligjshme janë të suksesshme, tha Ministri i Brendshëm në detyrë Ivan Demerxhiev në..

14.03.23 12:07 |

Mbi 40 për qind rritje e fluksit të emigrantëve në kufijtë e Bullgarisë

Fluksi i migrantëve në kufijtë e vendit u rrit me më shumë se 40 për qind që nga fillimi i vitit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2022. Këtë e tregon analiza vjetore e Drejtorisë kryesore të Policisë Kufitare, njoftoi reporteri i BNR,..

07.03.23 15:51 |

Fondet evropiane do të sigurojnë pagat e mbi 1200 punonjësve të policisë kufitare

Komisioni Evropian do të ndihmojë Bullgarinë me mjete financiare për pajisje teknike për të ruajtur kufirin me Turqinë dhe për të siguruar pagat e mbi 1200 policëve kufitarë. Kështu deklaroi ministri i brendshëm Ivan Demerxhiev në PKK “Kapitan..

02.03.23 19:56 |
Hristo Hristov

Banorët e komunës Boljarovo takohen me emigrantë çdo ditë

Në komunën Boljarovo, në kufi me Turqinë, tashmë pjesërisht u rivendos puna e Departamentit të Policisë Kufitare, të mbyllur në qershor 2022 me urdhër të ministrit të brendshëm nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” Bojko Rashkov. Për momentin u emëruan 35..

27.02.23 16:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна