Eмисия новини
от 21.00 часа
Nikolla Stojanov

Ministri i Ekonomisë premtoi të ndihmojë, jo të pengojë biznesin

Ministria e Ekonomisë po kryen një anketë mes bizneseve për konsumin e gazit gjatë muajve të dimrit. Rezultatet do t’i raportohen shtabit të krizës për të ndihmuar vendimet e qeverisë për sigurimin dhe shpërndarjen e furnizimeve. Këtë e bëri të..

08.08.22 16:31 |

Nuk parashikohen kufizime të reja për Covid

Kryeministri Kirill Petkov pas një takimi me autoritetet shëndetësore tha se bullgarët do të kenë një verë të qetë përsa i përket masave kundër Covid-19. Të dhënat tregojnë se pjesa më e madhe e Bullgarisë është në fazën 0, me përjashtim të..

14.07.22 11:46 |

Komisioni Evropian me një paketë të re masash për stimulimin e tregjeve të kapitalit në BE

Në fund të nëntorit, Komisioni Evropian miratoi një paketë masash për të përmirësuar aftësinë e kompanive për të mbledhur kapital në të gjithë BE-në dhe si një garant se evropianët marrin ofertat më të mira për kursimet dhe investimet e tyre. Në një..

15.12.21 07:10 |
Ministri Ivan Demerxhiev

Qeveria e përkohshme i ka premtuar reforma gjyqësore BE-së

Komisioni Evropian ka ngritur fuqishëm çështjen e përgjegjësisë së Prokurorit të Përgjithshëm dhe kontrollit publik të akteve të tij , tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ Ministri në detyrë i Drejtësisë Ivan Demerxhiev. Qeveria e..

04.11.21 10:48 |

Kompensime për biznesin nga tetori për shkak të rrymës së shtrenjtë elektrike

Biznesi dhe sindikatat u morën vesh me kryeministrin në detyrë Stefan Janev për kompensime financiare për 600 mijë firma për shkak të çmimit të lartë të energjisë elektrike. Kompensimi do të pasqyrohet në faturat e energjisë elektrike të tetorit..

19.10.21 16:03 |
Stojço Kacarov

Masat e reja kundër Covid janë duke u përgatitur në nivel kombëtar

Masat anti-epidemike duhet të zbatohen në nivel rrethi, jo masa strikte kufizuese për të gjithë. Një qëndrim i tillë u shpreh nga Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov në një brifing mbi situatën aktuale me Covid-19 në Bullgari. Sidoqoftë, ai tha..

13.10.21 17:24 |
Angell Kunçev

Inspektori shëndetësor shtetëror kërkon masa më të rrepta kundër Covid-19 në shkollë

Ekspertët e epidemiologjisë dhe përfaqësuesit e inspektorateve shëndetësore rajonale u mblodhën në një takim sot për të diskutuar masa shtesë kundër përhapjes së koronavirusit për mësuesit dhe nxënësit dhe vendosjen e një kontrolli më të rreptë për..

07.10.21 19:40 |
Stefan Janev (djathtas) dhe Ivan Ivanov

Qeveria prezantoi masat e saj për të mbështetur sektorin e energjisë

Qeveria e përkohshme po punon për të siguruar çmime më të mira për të gjithë konsumatorët. Kjo u njoftua nga Kryeministri Stefan Janev në një konferencë në të cilën u prezantuan masat e planifikuara nga qeveria e përkohshme në sferën e energjisë...

27.09.21 17:12 |

Protestë kundër masave Covid para Parlamentit

Përfaqësuesit e degëve të prekura nga masat kufizuese u mblodhën para Parlamentit për të shprehur pakënaqësinë e tyre. Deputetë nga GERB, “Ka një popull të tillë”, “Ngrihu BG! Ne po vijmë!” u përpoqën të bisedojnë me protestuesit, por u fishkëllen dhe u..

08.09.21 17:49 |

Një pjesë prej udhëtarëve në të gjithë vendin nuk mbajnë maska

Disa pasagjerë në stacionet qendrore hekurudhore dhe të autobusëve në Sofje injorojnë masat anti-epidemike dhe nuk besojnë informacionin në lidhje me pandeminë. Sipas një sondazhi të BNR, shumë udhëtarë e nënvlerësojnë situatën dhe nuk shqetësohen se..

31.08.21 11:01 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера