Eмисия новини
от 14.00 часа

15 medalje për bullgarët nga turneu ndërkombëtar i informatikës në Shumen

Garuesit bullgarë fituan 15 medalje në Turneun Vjeshtor të 14-të Ndërkombëtar të Informatikës "Xhon Atanasov" në Shumen, i cili u mbajt nën patronazhin e presidentit Rumen Radev dhe me mbështetjen mediatike të BTA. Në edicionin e sivjetshëm të..

28.11.22 17:59 |
Foto: Federata Bullgare e Kërcimit me Trampolinë

Medalje argjendi për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Kërcimit me Trampolinë për të rinj e të reja në Sofje

Në kërcimin e sinkronizuar në grupmoshën 11-12 vjeç, bullgaret Mirella Koseva dhe Sijana Pavllova zunë vendin e dytë. Dy vajzat realizuan jashtëzakonisht pastër kombinimin e tyre dhe fituan medaljen e argjendtë me 42.640 pikë. Në vend të parë, me 43.350..

24.11.22 16:50 |

Sportistët bullgarë fituan katër medalje të arta dhe një të argjendtë nga Ballkaniada në Xhudo

Sportistët bullgarë fituan katër medalje të arta dhe një të argjendtë në Kampionatin Ballkanik të Xhudos për Veteranët në kryeqytetin e Shqipërisë - Tiranë. Medalje të artë fituan Ivajllo Popov (35-39 vjeç), Dimitër Popov (40-45 vjeç), Bojko Ninov..

23.11.22 20:00 |

Bullgaria fitoi 7 medalje në kampionatin evropian të kikboksit në Antalia

Tre bullgarë u shpallën kampionë të Evropës në kampionatin e kikboksit që mbahet në Antalia. Këta janë Borisllav Radullov, në stilin “Point Fighting” në tatami, kategori - 57 kg, Kirill Iliev, në stilin “Light contact” në tatami, kategori - 57 kg dhe..

18.11.22 18:07 |

Kalina Atanasova fitoi medaljen e argjendtë në skermë për Kupën Evropiane

Kalina Atanasova fitoi medaljen e argjendtë në turneun e skermës, që u zhvillua në Stamboll dhe ishte i vlefshëm për Kupën Evropiane. Bullgarja tregoi një lojë të shkëlqyer dhe përfundoi e dyta nga 73 garues gjithsej.  Në finale, garuesja jonë humbi..

07.11.22 19:34 |
Ivet Goranova

Karateistja Ivet Goranova fitoi dy medalje të arta në Bukuresht

Kampionia olimpike nga Tokioja 2020, Ivet Goranova, fitoi dy medalje të arta në edicionin e 19-të të turneut ndërkombëtar të karatesë për të gjitha moshat në kryeqytetin rumun Bukuresht. Goranova u bë e para në dy kategori - "femrat më të mira"..

31.10.22 19:48 |

Nxënësit bullgarë u kthyen me një tufë medaljesh nga Olimpiada e Astronomisë

Kombëtarja bullgare e Astronomisë u rikthye me 3 medalje ari, 5 argjendi dhe 2 bronzi nga Olimpiada Ndërkombëtare në Itali, njofton Agjencia “Fokus”. Medaljen e artë e fituan Margullan Ismolldaev, nxënës i Gjimnazit të Matematikës “Dr. Petër..

26.10.22 18:56 |

Medalje e artë evropiane për boksieren Sevda Asenova

Një medalje ari dhe dy argjendi është bilanci i Bullgarisë nga Kampionati Evropian i Boksit në qytetin malazez të Budvës. Sevda Asenova fitoi titullin në kategorinë deri në 48 kg, duke mundur italianen Roberta Bonatti. Bullgarja tregoi një nivel të..

24.10.22 15:17 |

Vajzat bullgare u dekoruan me medalje në informatikë

Katër nxënëse bullgare në ekipin e informatikës fituan medalje në Olimpiadën Evropiane për vajza në Antalia, njoftoi Ministria e Arsimit. Medalje të argjendta fituan Jasmin Erdim nga Gjimnazi Matematikor “Geo Milev” dhe Nora Paskaleva nga Kolegji..

24.10.22 12:07 |

Nxënësit bullgarë fituan 4 medalje në Olimpiadën Ballkanike të Fizikës

Nxënësit bullgarë u paraqitën shkëlqyeshëm në Olimpiadën Ballkanike të Fizikës. Ata fituan dy medalje të arta dhe dy të argjendta në një garë me 56 pjesëmarrës nga 9 vende të Ballkanit dhe 5 vende të tjera. Olimpiada u mbajt në internet nga 7 deri..

12.10.22 15:47 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера