Eмисия новини
от 15.00 часа

Përmirësuam kushtet në të cilët do të punojnë mësuesit bullgarë jashtë shtetit

Afro gjashtë muaj – po aq vazhdoi puna e Komisionit për Bullgarët jashtë Shtetit në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor. Përveç prioriteteve të caktuara nga Kryetarja e tij Antoaneta Coneva në fillim të këtij viti, komisioni arriti të..

09.08.22 11:26 |

Eurobarometri: Bullgarët janë më shpesh të ekspozuar ndaj dezinformacionit

Bullgaria renditet e para në Bashkimin Evropian për sa i përket përqindjes së njerëzve që besojnë se janë të ekspozuar ndaj dezinformacionit dhe lajmeve të rreme, sipas një sondazhi të Eurobarometrit të porositur nga Parlamenti Evropian. 55 për..

12.07.22 16:58 |
Tom McGuire

BNR gëzon një besnikëri të madhe të dëgjuesve nga i gjithë vendi dhe e gjithë bota përmes Radio Bullgarisë

Informacioni i krijuar nga Radioja Kombëtare Bullgare vazhdon të gëzojë besimin më të lartë të publikut në Bullgari. Me këto fjalë, drejtori i përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, hapi një seminar dy-ditor në selinë e BNR-së në Sofje, kushtuar organizimit..

21.06.22 13:10 |

Më shumë se gjysma e bullgarëve nuk i besojnë lajmet për luftën në Ukrainë

58.8 për qind e bullgarëve nuk i miratojnë veprimet e Presidentit Vlladimir Putin në Ukrainë. 23.3 për qind nuk ​​e fshehin se më tepër i miratojnë këto veprime. Mes tyre janë kryesisht të moshuar, sipas një sondazhi të “Gallup International..

20.06.22 11:52 |

BNR është media me më shumë besim në Bullgari

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) është sërish media më e besuar në Bullgari, sipas një raporti të Institutit “Reuters” për Studimin e Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit. Pjesa më e madhe e bullgarëve – 64 për qind i besojnë lajmeve të Radios..

16.06.22 11:35 |
Milen Mitev (majtas) dhe Tom McGuire

BNR-ja po vazhdon të jetë media që gëzon besimin më të lartë në Bullgari

Informacioni i siguruar nga Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) po vazhdon të gëzojë besimin më të lartë të shoqërisë në Bullgari. Sipas drejtorit të përgjithshëm të medias, Milen Mitev, radioja kombëtare duhet të luftojë për këtë besim çdo ditë dhe..

14.06.22 16:57 |

Kur dhe si u shfaqën programet jashtë vendit të radios bullgare (Pjesa 2)

Pasi derisa në vitet 50 të shekullit të 20-të u krijuan programet në frëngjisht, anglisht, gjermanisht, italisht, turqisht, greqisht, serbo-kroatisht dhe shqip, gjatë vitit 1956 Radioja Bullgare krijon dhe emisione në gjuhën arabe. Ky veprim..

15.05.22 07:05 |
Antoaneta Coneva dhe Kirill Vëllçev

Është duke u zhvilluar një program për mbështetjen e mediave bullgare jashtë vendit

Për herë të parë Bullgaria do të ketë një program për mbështetjen e mediave bullgare jashtë vendit. Këtë e njoftoi Antoaneta Coneva, kryetare e Komisionit Parlamentar mbi Politikat për Bullgarët Jashtë Shtetit gjatë kohës së online takimit,..

12.03.22 11:25 |

BNR dhe media të tjera bullgare u sulmuan nga hakerë për shkak të luftës në Ukrainë

Transmetimi online i programeve të Radios Kombëtare Bullgare - BNR në platformën binar.bg u komprometua më 6 duke u gdhirë 7 marsi kur u tentua një sulm haker. Problemi u hoq. Përmbajtja e Radios Kombëtare Bullgare është sërish e disponueshme në..

07.03.22 13:03 |

Një bullgar u nominua për çmimet më prestigjioze kanadeze të filmave

Bullgari Bllagovest Ahillov, i cili që prej vitesh jeton dhe punon në Kanada, u nominua për Çmimet Kinematografike Kanadeze, njoftoi BTA. Ky nominim është i pari për bashkatdhetarin tonë, i cili tashmë ka 11 nominime për çmimet televizive..

23.02.22 12:51 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера